wróć do aktualności

Wyrok Sądu Rejonowego Szczecin – Centrum w Szczecinie, Wydziału IV Karnego z dnia 10 lipca 2023r., w sprawie tragicznie zmarłej w wyniku błędów lekarskich kobiety, zmarłej kilka dni po porodzie syna w SPSK w Szczecinie.

https://adwokat-tumielewicz.pl/aktualnosci/94-wygrana-sprawa-karna-za-blad-medyczny


Poniżej zamieszczamy wyrok karny kończący postępowanie przed Sądem Rejonowym, w którym reprezentowaliśmy, jako oskarżyciel posiłkowy działający obok prokuratora najbliższych zmarłej pacjentki. Niezależnie prowadzony jest proces cywilny, w którym reprezentujemy rodzinę będącą stroną powodową.


Sąd uznał za winnych lekarzy tego, że pracując w SPSK w Szczecinie, gdy ciążył na nich szczególny, prawny obowiązek opieki nad pacjentką najpierw popełnili błąd medyczny podczas zabiegu wkłucia centralnego co dokonano w sposób nieprawidłowy (końcówka cewnika została umieszczona w tętnicy podobojczykowej). Następnie się szeregu zaniedbań w opiece nad pacjentką. Nie skontrolowano owego wkłucia (zaniechano niezwłocznej kontroli RTG, USG i tomografii komputerowej), co stanowiło działanie niezgodne z przyjętymi standardami prawidłowego postępowania i wiedzą medyczną. Nie przeprowadzono konsultacji. Zignorowano procedury diagnostyczne przez co nie ustalono przyczyn pogarszającego się stanu pacjentki. Nie wykorzystano istniejących możliwości podstawowej i dostępnej w szpitalu „od ręki” diagnostyki co uniemożliwiło leczenie. W końcu wyjęcia owego cewnika dokonała na polecenie lekarza pielęgniarka choć powinien być usunięty podczas zabiegu chirurgicznego co w ocenie Sądu stanowiło umyślne narażenie na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia. Działania lekarzy doprowadziły do krwawienia z tętnicy podobojczykowej, wstrząsu krwotocznego a następnie do śmierci. Mowa o 26 letniej kobiecie, która kilka dni wcześniej w tym szpitalu urodziła syna,a której śmierci w tym przypadku można było uniknąć, gdyby ktoś się „pochylił”. Zabrakło staranności i pokory. Zabrakło także przeprosin, czy szczerego żalu w miejsce których nieudolnie próbowano wprowadzić rodzinę w błąd, że „doszło do nieszczęśliwego wypadku”, której nieprofesjonalnym, wręcz agresywnym zachowaniem odmówiono prawa do godnego przeżycia tej straty.

Wyrok skazujący lekarzy za doprowadzenie do śmierci pacjentki # wyrok skazujący na kary pozbawienia wolności # wyrok zasądzający maksymalne nawiązki na rzecz Pokrzywdzonych wyrok karny ustalający szereg zaniedbań, naruszeń, zaniechań po stronie Szpitala, i szeregu lekarzy, #wyrok ustalający narażenie pacjenta na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia, w konsekwencji doprowadzenie do śmierci Pacjenta;

adwokat Ewa Biernacka - Buksza 

adwokat Marta Kowalińska 

adwokat Krzysztof Tumielewicz 

www.adwokaciszczecin.pl

 

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Jeśli mają Państwo jakiekolwiek pytania i potrzebują porady prawnej, prosimy o kontakt z nami w celu umówienia wizyty.

Skontaktuj się z nami