SDE - dozór elektroniczny, zmiany przepisów, jaką ustawę stosujemy, stałe źródło dochodu
20.03.2024
Zobacz również
Udana współpraca Kancelarii adwokata Krzysztofa Tumielewicza
Skarga do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu ETPC
Uniewinnienie w sprawie karnej, uniewinnienie od udziału w grupie, a także handlu narkotykami, stop
Zwrot zatrzymanego prawa jazdy
Odszkodowanie i zadośćuczynienie za niewątpliwie niesłuszne tymczasowe aresztowanie i zatrzymanie w
System Dozoru Elektronicznego – SDE – czy również stosujemy ustawę względniejszą dla skazanego – czy mamy szansę na dozór elektroniczny przy stałym źródle dochodu - art. 65 KK
Zacznijmy od art. 4 Kodeksu Karnego czyli zasad stosowania ustawy karnej - Kodeks karny
§ 1. Jeżeli w czasie orzekania obowiązuje ustawa inna niż w czasie popełnienia przestępstwa, stosuje się ustawę nową, jednakże należy stosować ustawę obowiązującą poprzednio, jeżeli jest względniejsza dla sprawcy.
(…)
Art. 4 §1 k.k. posługuje się pojęciami „czas orzekania” oraz „czas popełnienia przestępstwa”
Nie ulega wątpliwości, że zasada intertemporalna wyrażona w art. 4 §1 k.k ma zastosowanie nie tylko do wydawania wyroków, ale do wszelkich decyzji organów wymiary sprawiedliwości wiążących się z popełnieniem przez sprawcę czynu zabronionego pod groźbą kary. Artykuł 4 Kodeksu Karnego odnosi się przeto tak do postępowania przygotowawczego, jak i głównego, a także do postępowania wykonawczego (A. Wąsek, KK. Komentarz, t. 1, 1999, s. 64). Zatem czas orzekania oznacza również wydawanie przez sąd rozstrzygnięć na etapie postępowania wykonawczego.
Dalej, w art. 4 §1 k.k. mowa jest o tym, że jeżeli w czasie orzekania obowiązuje inna ustawa niż w czasie popełnienia przestępstwa stosuje się ustawę nową, jednakże należy stosować ustawę obowiązującą poprzednio, jeżeli jest względniejsza dla sprawcy.
W orzecznictwie stwierdza się, że: "określenie (…) ustawa obowiązująca poprzednio z art. 4 § 1 KK oznacza nie tylko ustawę obowiązującą w czasie popełnienia przestępstw, ale także wszystkie inne zmieniające się stany prawne obowiązujące po czasie popełnienia przestępstwa, a przed wydaniem orzeczenia (Buchała, Zoll, Kodeks karny, 1998).
Jeżeli zatem między czasem popełnienia przestępstwa i czasem orzekania następuje kilkakrotna zmiana ustaw, wybrać należy spośród nich tę, która jest dla sprawcy najkorzystniejsza.
Adwokat Szczecin - Kancelaria Adwokacka Szczecin - www.adwokat-tumielewicz.pl