Doradzamy podmiotom, przedsiębiorcą, firmą, spółką, osobą fizycznym planującym nabyć nieruchomość, przeprowadzić procesy inwestycyjne. Świadczymy kompleksową obsługę prawną transakcji nabycia, zakupu nieruchomości, rewitalizacji nieruchomości, komercjalizacji nieruchomości.

Nabywanie nieruchomości – z pozoru wydawałoby się prosta czynność, wykonywana u Notariusza – może niekiedy przysporzyć wiele komplikacji.

Warto – przed zakupem nieruchomości skonsultować się z adwokatem, poprosić o przejrzenie dokumentów znajdujących się w księgach wieczystych, stanowiących podstawy poprzednich wpisów. Wykonać tzw. due diligence (analiza prawna nieruchomości). Due diligence (używany z ang) w tłumaczeniu z języka angielskiego oznacza tzw. należytą staranność. Ktoś powie, nie muszą się tym martwić, przecież korzystam z tzw. rękojmi dobrej wiary ksiąg wieczystych. Skoro Notariusz podpiszę umowę, nie ma czego się obawiać. Otóż, nie zawsze tak będzie. Przy prostszych transakcjach, jak nabycie garażu, mieszkania, może to wystarczy. Przy skomplikowanych umowach warto rozważyć wyczerpujące, wielopłaszczyznowe zapoznanie się ze stanem prawnym danej nieruchomości, a także analizie finansowej, prawnej, czy podatkowej sprzedawcy.

Tzw. due diligence ma na celu ocenę aktualnej sytuacji oraz określenie istniejącego i potencjalnego ryzyka związanego z planowaną transakcją. 

Każdorazowy zakres due diligence zależy od specyfiki konkretnej transakcji. Może dotyczyć między innymi: analizy finansowej, analizy prawnej, analizy technicznej, analizy nieruchomości. Badanie stanu nieruchomości to między innymi: audyt nieruchomości, analiza informacji dotyczących statusu prawnego nieruchomości, jej stanu technicznego, opinii i operatów rzeczoznawców. Przeprowadzając badanie stanu prawnego nieruchomości, należy zacząć od podania księgi wieczystej, gdzie znajdują się również informacje o ewentualnych obciążeniach nieruchomości, podstawach wpisów, itp. Ponadto, należy zapoznać się z wypisem i wyrysem z ewidencji gruntów, na podstawie, których można stwierdzić, czy treść wpisów w księdze wieczystej jest zgodna ze stanem faktycznym ujawnionym w ewidencji. Należy zapoznać się z uwarunkowaniami planistycznymi, a mianowicie czy dla danej nieruchomości sporządzono miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego.

W ramach pomocy prawnej, obsługi prawnej pomagamy podmiotom uczestniczącym w procesie budowlanym począwszy od nabycia nieruchomości przez realizacje inwestycji, rozliczenia pomiędzy uczestnikami procesu budowlanego, po kwestie związane z eksploatacją nieruchomości, jej komercjalizacją, czy potencjalną odsprzedażą.

Konsultujemy stan prawny nieruchomości, przygotowujemy projekty umów nabycia nieruchomości, reprezentujemy w negocjacjach związanych z nabyciem nieruchomości. Współpracujemy z renomowanymi Kancelariami Notarialnymi. Pomagamy ocenić stan prawny danej nieruchomości, a jeśli jest taka potrzeba podejmujemy się jego porządkowania. Współpracujemy z biegłymi w zakresu wyceny nieruchomości, a także szeroko pojętego budownictwa.

Doradzamy w procedurach administracyjnych, w tym dotyczących zagospodarowania przestrzennego, prawa budowlanego, a także reprezentację w postępowaniach sądowoadministracyjnych. Współpracujemy z inżynierami, architektami, projektantami, kierownikami robót.
Opracowujemy umowy o wspólną realizację inwestycji, w tym umów o generalną realizację inwestycji, o prace projektowe, o roboty budowlane, umów podwykonawczych, umów deweloperskich.

Doradzamy w zakresie finansowania przedsięwzięcia inwestycyjnego. Współpracujemy z podmiotami organizującymi finansowanie planowanych inwestycji. Reprezentujemy w sporach oraz w procesach pomiędzy uczestnikami procesu budowlanego, w tym inwestorami, wykonawcami, podwykonawcami robót budowlanych, projektantami, architektami, oraz ubezpieczycielami. Przygotowujemy projekty umów najmu umów dzierżawy. Mamy doświadczenie w obsłudze wspólnot mieszkaniowych.

Doświadczenie Kancelaria Adwokacka adwokat Krzysztof Tumielewicz.

Nasza Kancelaria Adwokacka kompleksowo obsługiwała między innymi takie procesy inwestycyjne jak:

https://www.e-hotelarz.pl/artykul/59279/focus-otworzy-drugi-hotel-w-szczecinie/
https://szczecin.naszemiasto.pl/budynek-dawnego-hotelu-piast-w-koncu-zostanie-wyremontowany/ar/c1-7668941
https://gorzowianin.com/wiadomosc/12756-ruszyla-budowa-stacji-paliw-na-os-staszica-w-gorzowie-zdjecia.html
https://gorzowianin.com/wiadomosc/13294-nowy-kompleks-handlowy-powstanie-przy-pomorskiej.html
https://szczecin.wyborcza.pl/szczecin/1,34939,9222873,Hiszpanska_kamienica_niszczeje__Roizner_blokuje_remont.html?disableRedirects=true
https://szczecin.wyborcza.pl/szczecin/56,34939,21419704,stara-drukarnia-na-sprzedaz-ma-szanse-znow-stac-sie-architektoniczna.html
https://wszczecinie.pl/aktualnosci,jest_kupiec_na_kamienice_na_rogu_baluki_i_slaskiej_kiedys_byly_szwedzkie_teraz_beda_dunskie,id-32755.html

Na życzenie wylegitymujemy się stosownymi referencjami. Mamy doświadczenie w budowie i obsłudze prawnej całego zespołu inwestycyjnego, przez architektów, menadżerów projektów, inżynierów, wykonawców, podwykonawców, branżystów, itd.

Zespół Kancelarii Adwokackiej adwokata Krzysztofa Tumielewicza

www.adwokaciszczecin.pl

 

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Jeśli mają Państwo jakiekolwiek pytania i potrzebują porady prawnej, prosimy o kontakt z nami w celu umówienia wizyty.

Skontaktuj się z nami