wróć do aktualności

Opracowujemy dział „doświadczenie”, „sukcesy” te mniejsze i większe. Nie po to aby się chwalić, ale aby napisać parę zdań dla Państwa, dla Klientów, dla Nas.

Wtorek. Po ponad 2 latach we wtorek zapadł wyrok w sprawie o usiłowanie zabójstwa. Byliśmy obrońcą oskarżonej, młodej dziewczyny, studentki. Sytuacja była bardzo dramatyczna. Areszt. Badania. Przymusowa obserwacja psychiatryczna w areszcie śledczym. W końcu Sąd. Sąd Okręgowy w Szczecinie. Sprawa o usiłowanie zabójstwa. Pięciu sędziów. Opinie uzupełniające. Opinie psychiatrów, psychologów. Mediacja. Wniosek Prokuratora o wyrok 12 lat dla 25 latki.

Sąd Okręgowy. Nadzwyczajne złagodzenie kary. Co taka kara (12 lat) miała by dać ? Sąd wymierza karę 2 lata i 10 miesięcy pozbawienia wolności. Dobrze, że są jeszcze Sądy. Na sukces złożyło się wiele czynników. Postawa oskarżonej. Postawa pokrzywdzonej. Cięzka praca adwokatów zarówno obrony jak i pokrzywdzonej. Zdrowy rozsadek. Wyważenie. Spokój i doświadczenie Sądu. Gdyby nie było Sądów byłoby złamene życie.  

Środa. Sąd Apelacyjny w Gdańsku. Areszt prawie 5 miesięcy. Dla przedsiębiorcy, ojca, męża. Trudna sytuacja w firmie, w rodzinie. Chory syn. Brak podstaw oskarżenia. Brak dowodów. Obszerne wyjaśnienia podejrzanego. Funkcjonariusz CBŚP po kolejnych wyjaśnieniach podejrzanego, idzie prosić prokuratora o poręczenie majątkowe. Wraca, ze zwieszoną głową. Niestety Panie Piotrze, będzie kolejny wniosek o kolejne przedłużenie aresztu.

Posiedzenie Sadu Okręgowego, gdzieś w Polsce. Wyjazd adwokatów, nadzieje, kolejne koszty. Sąd Okręgowy, przeprasza, ale areszt przedłuża, bo sprawa wieloosobowa, stu tomowa, bo rozwojowa. Przykre. Ale takie są realia. Jak mawiał klasyk taki mamy klimat.  Zażalenie obrońcy, uzupełnienie zażalenia. Posiedzenie. Sąd słucha stron. Adwokaci odwołują się do orzeczeń Sądu Najwyższego, do orzecznictwa Sądów europejksich. Sąd zarządza naradę, po 2 godzinach ogłasza postanowienie. Poręczenie i wolność. Dobrze, że jest Sad. Ale nie każdy skład, nie zawsze. Nie zawsze, jest czas, ten dzień, ten moment.

Czwartek. Aż strach pomyśleć co się może wydarzyć ..
7.00 trening, i zaczynamy 8:30, sprawa cywilna, 9.00 zapoznajemy się z aktami w sprawie karnej, o 9.00 mamy posiedzenie, w przedmiocie uchylenia tymczasowego aresztowania, a konkretnie zamiany na poręczenie majątkowe w postaci hipoteki. O 9.00 mamy również głosy stron w sprawie o usiłowanie zabójstwa, o 9:20 rozprawę w SR Police, o 9:30 pierwszy termin w sprawie karnej, o 10.00 przyjęcie poręczenia majątkowego w prokuraturze krajowej, i zwolnienie naszego klienta z aresztu, 10.30, rozprawę w sprawie cywilnej, 10.55 ogłoszenie wyroku w sprawie cywilnej, 11.30 sprawę karną w Słubicach, gdzie jest szansa na uniewinnienie, gdzie został uchylony areszt, o 12 sprawę karną w Gryfinie, 12.00 sprawę karną, 13:30 sprawę cywilną, powództwo tzw. skarga pauliańska, 14.00 obrona w sprawie karnej. O 15 mamy czynności w Prokuraturze Krajowej. I od 15 zaczynamy spotkania .. „tylko” 7 spotkań, do 19/20, i potem poczta, maile, przegląd akt na piątek, i można wracać do domu do rodziny ..

Opowiemy Państwu jeszcze kilka historii.

Opowiemy o uniewinnieniu w sprawie o zabójstwo, uniewinnieniu niewinnego człowieka, zatrzymanego, podejrzanego, uniewinnionego, po wyroku zasądzającym zadośćuczynienie za doznane krzywdy.

(...)

Pozdrawiamy

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Jeśli mają Państwo jakiekolwiek pytania i potrzebują porady prawnej, prosimy o kontakt z nami w celu umówienia wizyty.

Skontaktuj się z nami