wróć do aktualności

Wydziedziczenie

 

Na wstępie trzeba określić jaka jest definicja ,,wydziedziczenia" Kwestię te przedstawia art. 1008 Kodeksu Cywilnego.

Spadkodawca może w testamencie pozbawić zstępnych, małżonka i rodziców zachowku (wydziedziczenie), jeżeli uprawniony do zachowku:

1) wbrew woli spadkodawcy postępuje uporczywie w sposób sprzeczny z
zasadami współżycia społecznego;

2) dopuścił się względem spadkodawcy albo jednej z najbliższych mu osób umyślnego przestępstwa przeciwko życiu, zdrowiu lub wolności albo rażącej obrazy czci;

3) uporczywie nie dopełnia względem spadkodawcy obowiązków rodzinnych.

 

Można zauważyć, że przepis ten wskazuje pewne sytuacje, w których to można dokonać wydziedziczenia, czyli pozbawić zachowku. Taki zapis musi znaleźć się w testamencie. Przyczyna wydziedziczenia powina wynikać z testamentu. Wydziedziczenie stanowi jedną z możliwości pozbawienia danej osoby roszczen o majątek.

 

Kto może zostać wydziedziczony? zgodnie z treścią wyżej przytoczonego przepisu Kodeksu Cywilnego są to:

1. zstępni

2. małżonek

3. rodzice

 

Do wydziedziczenia wymagana jest forma testamentu, który powinien zawierać określenie spadkobierców, składniki majątku, części, które wskazują kto do jakiej cześci jest uprwaniony. Osobę wydziedziczoną należy dokładnie wskazać, konieczne jest też dokładne podane przyczyny wydziedziczenia.

Przepisy Kodeksu Cywilnego przewidują również ciekawą instytucje, a mianowicie instytucje przebaczenia. W przypadku przebaczenia nie jest możliwe wydziedziczenie. Zstępni wydziedziczonego zstępnego są uprawnieni do zachowku, chociażby przeżył on spadkodawcę.

Poniżej 2 ciekawe fragmenty z  orzeczeń sądów:

Wyrok Sądu Apelacyjnego w Warszawie z dnia 14 listopada 2014 r., VI ACa 109/14, LEX nr 1661257:

"Zgodnie z art. 1009 k.c., przyczyna wydziedziczenia powinna wynikać z treści testamentu. Tym samym podstawą do ustalenia przyczyny wydziedziczenia może być tylko treść testamentu, w którym spadkodawca ma obowiązek określić powody swojego rozporządzenia pozbawiającego wydziedziczonego zarówno prawa do spadku, jak i prawa do zachowku. Nawet bowiem, gdyby w rzeczywistości istniała przyczyna uzasadniająca wydziedziczenie, ale spadkodawca tej przyczyny nie wskazał w testamencie jako podstawy wydziedziczenia, rozrządzenie spadkodawcy w tym zakresie nie byłoby skuteczne."

Wyrok Sądu Apelacyjnego w Warszawie z dnia 13 listopada 2013 r., VI ACa 578/13, LEX nr 1444939:

„[...] podstawą do ustalenia przyczyny wydziedziczenia może być tylko treść testamentu, w którym spadkodawca ma obowiązek określić powody swojego rozporządzenia pozbawiającego wydziedziczonego zarówno prawa do spadku, jak i prawa do zachowku. [...] Nawet bowiem, gdyby w rzeczywistości istniała przyczyna uzasadniająca wydziedziczenie, ale spadkodawca tej przyczyny nie wskazał w testamencie jako podstawy wydziedziczenia, rozrządzenie spadkodawcy w tym zakresie nie byłoby skuteczne.”

 

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Jeśli mają Państwo jakiekolwiek pytania i potrzebują porady prawnej, prosimy o kontakt z nami w celu umówienia wizyty.

Skontaktuj się z nami