Zwrot zatrzymanego prawa jazdy
24.09.2024
Zobacz również
Uniewinnienie w sprawie - małżonka osoby fizycznej w sprawie, gdzie próbowano przypisać (...)
Nie mamy Pańskiego płaszcza i co Pan nam zrobi - odszkodowanie, zadośćuczynienie
Nagie zdjęcia, filmy, rozwód, dobra osobiste, sprawa karna, dowód w sprawie
Tarcza antykryzysowa # pomoc dla przedsiębiorców # koronawirus # prawo gospodarcze
Udana współpraca Kancelarii adwokata Krzysztofa Tumielewicza
Zatrzymanie prawa jazdy – można powalczyć o zwrot
Jeśli dojdzie do zatrzymania prawa jazdy bądź po odebraniu decyzji administracyjnej o zatrzymaniu prawa jazdy, warto skontaktować się z adwokatem, który podpowie jak powalczyć o zwrot prawa jazdy. Ważny jest czas. Należy jak najszybciej złożyć pisma, udokumentować swoją sytuację, wykazać brak podstaw do zatrzymania prawa jazdy. W ciągu 7 dni od otrzymania postanowienia o zatrzymaniu prawa jazdy należy złożyć zażalenie, zaś w terminie 14 dni od odebrania decyzji administracyjnej należy się odwołać się do organu wyższej instancji.
Poniżej przykład z praktyki Kancelarii odzyskania prawa jazdy w następstwie zażalenie złożonego przez Naszą Kancelarię
Sąd postanowił uwzględnić zażalenie obrońcy adwokata Krzysztofa Tumielewicza i uchylić postanowienie Prokuratora Prokuratury Rejonowej w Stargardzie z dnia 28.10.2022 r. sygn. akt 4302-4 Ds. 2526.2022 i zwrócić prawo jazdy nr CXZZ900169 DP9CM wydane w zatrzymane 16.10.2022 r.
W uzasadnieniu Sąd wskazał, że zaskarżonym postanowieniem na podstawie art. 137 ust 1 pkt 1 Policja zatrzymała w/w prawo jazdy o w/w numerze wydane przez w związku z podejrzeniem popełnienia przez niego czynu z art. 177 § 1 k.k. (wypadek drogowy). Zażalenie na to postanowienie wniósł obrońca adwokat Krzysztof Tumielewicz w/w wnosząc o jego uchylenie. Orzeczenie w przyszłości ewentualnego środka karnego w postaci zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych jest fakultatywne, czyli nieobowiązkowe. W/w jest osobą niekaraną , która prowadzi ustabilizowany tryb życia a ponadto uprawnienia te są niezbędne do codziennego funkcjonowania w tym wykonywania pracy . Skarżący podnosił i to, że wypadek drogowy jest także tragedią dla w/w niezależnie od kwestii zawinienia, martwi się o stan zdrowia pokrzywdzonego, w/w będzie dążył do konsensualnego zakończenia sprawy.
Zażalenie obrońcy okazało się zasadne.
Mając na uwadze treść art. 135 ust. 1 pkt 1 a ustawy z dnia 20 czerwca 1997 roku Prawo o ruchu drogowym wskazać należy, że zatrzymanie prawa jazdy może nastąpić w razie uzasadnionego podejrzenia popełnienia przestępstwa, za które można orzec środek karny w postaci zakazu prowadzenia pojazdów. Uzasadnione podejrzenie zachodzi wówczas, gdy okoliczności zdarzenia w wysokim stopniu uprawdopodobniają, że zachowanie sprawcy wyczerpuje znamiona jednego z tych przestępstw lub wykroczeń. Samo stwierdzenie tego faktu nie wystarcza do zatrzymania prawa jazdy, a dodatkowo jest konieczne istnienie okoliczności wskazujących, iż jest duże prawdopodobieństwo orzeczenia zakazu prowadzenia pojazdów. Sytuacja jest niewątpliwa, jeżeli za dane przestępstwo lub wykroczenie przewidziane jest obligatoryjne orzeczenie tego zakazu, gdyż w takim wypadku jest on z reguły orzekany. W sprawie oczywistym jest, że za występek z art. 177 § 1 k. k. ustawodawca przewidział fakultatywność środka karnego w postaci zakazu prowadzenia pojazdów.
Sąd zauważa, że niniejsze postępowanie wpadkowe nie może zastępować właściwego postępowania w przedmiocie ewentualnej odpowiedzialności za popełnienie czynu z art. 177 § 1 k.k. Natomiast sprawą przyszłą jest, czy na dalszym etapie postępowania orzeczony zostanie wobec w/w środek karny w postaci zakazu prowadzenia pojazdów tym bardziej, że jest to środek fakultatywny . Niewątpliwie zważając na to , iż zdarzenie to byłoby incydentalnym w życiu osoby podejrzewanej, skutki wypadku nie są zbyt dotkliwe dla pokrzywdzonego niekoniecznym będzie orzekanie zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych. Nie może ujść z pola widzenia, że faktycznie od momentu zatrzymania prawa jazdy minęły ponad 3 miesiące i został na ten czas odsunięty z kręgu kierowców i miał czas na poczynienie stosownych refleksji odnośnie przedmiotowego zdarzenia .