Kiedy przerwa w karze pozbawienia wolności KKW
02.10.2024
Zobacz również
Tajemnica śledztwa, utrudnianie postępowania
Prawo budowlane. Zmiany w prawie budowlanym. Ustawa Prawo budowlane - wrzesień 2020 r.
Prawomocny wyrok skazujący w sprawie z art. 160 KK
Dział spadku - zniesienie współwłasności - zasady współżycia społecznego art 5 KC przegląd orzecznic
Konwencja Haska, rozwód z winy żony, dobro wspólnego dziecka
Przerwa w karze 5 lat pozbawienia wolności - Adwokat Krzysztof Tumielewicz
Tym razem powalczyliśmy w Sądzie Okręgowym w Toruniu, a konkretnie w "kazamatach" Zakładu Karnego w Toruniu.
Powalczyliśmy o przerwę w karze pozbawienia wolności dla naszego Klienta. Klient próbował najpierw uzyskać odroczenie wykonania kary pozbawienia wolności, bezskutecznie. Po szeregu badań, Sąd Okręgowym na nasz wniosek dopuścił dowód z opinii dwóch biegłych lekarzy psychiatrów i psychologa na okoliczność ustalenia aktualnego stanu zdrowia psychicznego skazanego, w szczególności, co kluczowe w takich sprawach, w celu ustalenia:
- czy skazany cierpi na chorobę psychiczną, upośledzenie umysłowe lub inne zakłócenia czynności psychicznych ?
- czy skazany w aktualnym stanie zdrowia psychicznego jest zdolny do odbywania kary pozbawienia wolności w warunkach zakładu karnego, czy jego dalszy pobyt w zakładzie karnym może zagrażać jego życiu lub spowodować dla jego zdrowia poważne niebezpieczeństwo ? Jeśli obecny stan zdrowia uniemożliwia odbywanie kary w zakładzie karnym, to należy wskazać, kiedy będzie to możliwe ?
W uzasadnieniu wskazano, że Skazany został osadzony w Zakładzie Karnym Inowrocław Oddział Zewnętrzny w Toruniu. Skazany odbywa orzeczoną karę łączną 5 lat pozbawienia wolności. Kara została jemu wymierzona za przestępstwo przeciwko mieniu: oszustwa w zakresie mienia znacznej wartości i za dwa przestępstwa przeciwko wiarygodności dokumentów. Skazany ubiegał się o odroczenie wykonania kary i powoływał się na swój stan zdrowia psychicznego. Z uwagi na osadzenie skazanego jego wniosek uznano za wniosek o przerwę w karze. Sąd dopuścił dowód z opinii biegłych psychiatrów i psychologa, z uwagi na nie udzielenie kategorycznej odpowiedzi przez biegłych w pierwszej opinii na zadane pytania sąd dopuścił dowód z uzupełniającej opinii biegłych psychiatrów i psychologa. Skazany nie został dotychczas zbadany uzupełniająco przez biegłych, nie została w tym zakresie wydana uzupełniająca opinia. Skazany leczy się psychiatrycznie z rozpoznaniem choroby afektywnej dwubiegunowej, w przebiegu leczenia był hospitalizowany. Od czerwca 2022 roku oprócz tego rozpoznano u niego schizofrenię oraz rozpoznano reakcję na ciężki stres i zaburzenia adaptacyjne. W kolejnych zaświadczeniach lekarskich stawiana była diagnoza tylko choroby afektywnej dwubiegunowej, opisano ciężki przebieg tej choroby u skazanego, wymagający pomocy innych osób w codziennym funkcjonowaniu.
Nad sprawą pracowali adwokat Krzysztof Tumielewicz i mec. Aleksandra Rębacz.
Podstawa prawna do złożenia takiego wniosku o przerwę w karze to - oddział 10 Kodeksu Karnego Wykonawczego - odroczenie i przerwa wykonania kary pozbawienia wolności.
W tym przypadku artykuł 150 KKW czyli tzw. obligatoryjne (obowiązkowe) odroczenie wykonania kary. Wykonanie kary pozbawienia wolności w wypadku choroby psychicznej lub innej ciężkiej choroby uniemożliwiającej wykonywanie tej kary sąd odracza do czasu ustania przeszkody. Za ciężką chorobę uznaje się taki stan skazanego, w którym umieszczenie go w zakładzie karnym może zagrażać życiu lub spowodować dla jego zdrowia poważne niebezpieczeństwo.
Kancelaria Adwokacka Tumielewicz - www.adwokaciszczecin.pl