Odszkodowanie w związku z uchyloną przez Sąd uchwałą Wspólnoty Mieszkaniowej
07.03.2025
Zobacz również
Prawo budowlane. Zmiany w prawie budowlanym. Ustawa Prawo budowlane - wrzesień 2020 r.
Odszkodowanie i zadośćuczynienie za niewątpliwie niesłuszne tymczasowe aresztowanie i zatrzymanie w
Sprawozdanie z VI Dnia Bezpłatnych Porad Adwokackich
Adwokat Krzysztof Tumielewicz - główne wydanie Faktów TVN (koronawirus, odpowiedzialność karna)

Nasza Kancelaria reprezentowała Klientów w sprawie o zapłatę odszkodowania przeciwko Wspólnocie Mieszkaniowej w związku z podjętą przez nią uchwałę, która decyzją Sądu została uznana za niezgodną z prawem.
Klienci Kancelarii trafili do nas na etapie postępowania odwoławczego w związku z oddalonym powództwem o zapłatę (sprawę w Sądzie I Instancji prowadziła inna Kancelaria).
W przypadku, gdy uchwała została uchylona przez Sąd, osoby, które poniosły z tego powodu straty, mogą ubiegać się o odszkodowanie za wyrządzone szkody. Istotne jest jednak, by wykazać, że decyzja wspólnoty miała bezpośredni wpływ na ich sytuację finansową lub majątkową, co stanowi podstawę do żądania rekompensaty a tym samym, że spowodowała po ich stronie szkodę.
Sąd Rejonowy w Szczecinie uchylił uchwałę wspólnoty, uznając ją za niezgodną z prawem, a właściciele lokali, reprezentowani przez naszą kancelarię, wnieśli pozew o odszkodowanie za wyrządzone szkody. Klienci domagali się zwrotu poniesionych strat.
Ostatecznie, na skutek wniesionej apelacji Sąd Apelacyjny w Szczecinie I Wydział Cywilny zasądził od pozwanej Wspólnoty Mieszkaniowej nieruchomości na rzecz powódki kwotę 98.600 złotych wraz z ustawowymi odsetkami (co dało łączną kwotę prawie 130 tys. złotych).
W tym miejscu warto wskazać, iż podstawą do wniesienia powództwa o uchylenie zaskarżonej uchwały był art. 25 ustawy o własności lokali.
Sprawę z ramienia Kancelarii prowadziła adwokat Sandra Wylegała.