wróć do aktualności

Dobry adwokat - czyli jaki ? apelacja Gdańska – doświadczenie – sprawy gospodarcze – adwokat gospodarczy Szczecin


Wstęp.


Adwokaci nie mogę się reklamować. To naszym zdaniem relikt. Ale adwokaci wolą skupiać się na zakazie reklamy niż sprawach ważnych. Adwokaci mogą „informować o swojej praktyce”. Jak zatem Klient ma trafić na dobrego adwokata ? Dobrzy adwokaci to często młodzi adwokaci, którzy dostali się do adwokatury na nowych zasadach, zdawali państwowe egzaminy adwokackie, nie pochodzą z rodzin adwokackich, często praktykują w miastach gdzie studiowali, gdzie niewiele osób ich zna. Adwokaci tzw. młodego, albo dziś można powiedzieć „młodszego pokolenia” to co którzy są w adwokaturze od 2006 r. W grudniu 2005 r. odbył się pierwszy państwowy egzamin na aplikacje adwokacką. Zaś w 2009 r. – po blisko 4 letniej aplikacji adwokackiej na nowych zasadach odbył się pierwszy państwowy egzamin adwokacki. Taką Kancelarią Adwokacką (Kancelaria Adwokacka Tumielewicz) jesteśmy my. Wszyscy adwokaci pracujący w Kancelarii Adwokackiej Tumielewicz i wszyscy adwokaci współpracujący z Naszą Kanclarią – poczynając od adwokata Krzysztofa Tumielewicza, adwokat Marii Tumielewicz, adwokat Ewa Biernacka Buksza, adwokat Alicja Krzyśko - Makulskiej, adowkat Marta Kowalińska, Adwokat Konrad Rydzewski, Adwokat Sandra Wylegała, radca prawny Martyna Mordas, adwokat Agnieszka Zabłocka, czyli nasz stały zespół, a także wszyscy adwokaci stale współpracujący z Naszą Kancelarią Adwokacką to adwokaci którzy dostali się do adwokatury na nowych zasadach, lub dostali się do adwokatury będąc po zdanym egzaminie sędziowskim, po aplikacji sędziowskiej. To adwokaci którzy dostali się do adwokatury na nowych transparentnych zasadach.


Adwokat Krzysztof Tumielewicz zdał pierwszy w Polsce egzamin państwowy na aplikacje adwokacką (w 2005 r.) i pierwszy państwowy końcowy egzamin adwokacki (w 2009 r.). Dlaczego o tym piszemy. Dlatego, że raz po raz jesteśmy proszeni np. o polecenie dobrego adwokata z innego miasta, lub dobrego adwokata ze Szczecina, do trudnej skomplikowanej sprawy, lub sprawy w której z uwagi na np. tzw. kolizje interesów nie jesteśmy w stanie pomagać.


Jak wytypować dobrego adwokata ?

Kiedyś, kiedy rozpoczynaliśmy pracę, jeden z pierwszych Klientów Naszej Kancelarii – po wygranej sprawie karnej (jednej z pierwszych spraw karnych zakończonych uniewinnieniem) w sprawie karnej – warto o tym napisać, bo to jedna z pierwszych spraw gdzie uniewinnienie udało się wywalczyć dzięki prywatnej opinii lekarza, który podważył opinie biegłego sądowego. Tak korzystamy i polecamy lekarzy do analizy dokumentacji medycznej, do szukania argumentów, lub kontrargumentów. Niczego nie załatwiamy, ani niczego nie obiecujemy, nie mamy znajomości, i nie chcemy ich mieć, nie lubimy prokuratorów, bo w sporej części są nieprzyzwoici, ulegli władzy, bez kręgosłupa moralnego. Jesteśmy pracowici, i chętni do niesienia pomocy. Ów Klient powiedział, a był, jak sam o sobie mawiał, tzw. weteranem sądowym, że dobry adwokat to taki adwokat, który wygrywa sprawy które są do wygrania, a przyjmując sprawy, które można przegrać, informuje o tym swoich Klientów. Ja bym to jeszcze trochę uzupełnił, że dobry adwokat to taki adwokat – który jest przygotowany merytorycznie do wykonywania swojego zawodu, który ma choć minimum doświadczenia w danej dziedzinie w której przyjmuje daną sprawę do prowadzenia. Oczywiście najlepiej aby miał możliwie duże doświadczenie, jak największe, choć często w mniejszych miejscowościach, nawet takich jak Szczecin, Gorzów Wlkp., Koszalin, Świnoujście, Zielona Góra, nie jest łatwo o specjalizacje. Ciężko było bowiem takiemu specjaliście wyżyć tylko z prowadzenia np. spraw pracowniczych, rozwodowych, gospodarczych, spraw z zakresu prawa budowlanego, itd. Tzw. specjalista, z uwagi na zbyt mało spraw ze specjalistycznych dziedzin, mógłby po prostu mieć trudności z utrzymaniem się na rynku prowadząc tylko takie sprawy. Niemniej, dobry adwokat, to przede wszystkim dobrze przygotowany do sprawy, mający doświadczenie w danej dziedzinie, mogący powiedzieć, tak prowadziłem już co najmniej kilka spraw z zakresu np. prawa budowlanego, prawa gospodarczego, rozumiem te procesy, przebrnąłem przez nie od początku do końca, dysponuje pisemnymi uzasadnieniami z takich (swoich) spraw, wiem jak należy przygotować się do takiej sprawy, wiem jak przygotować się np. dowodowo do obsługi danej sprawy.

Dobry adwokat, to taki adwokat, który czyta akta. Niestety, często adwokaci goniąc za kolejną sprawą, za kolejnym zleceniem, często będąc już nieco zmęczonym, wypalonym zawodowo, nie są w stanie zawsze być dobrze przygotowanymi. Dobry adwokat to pracowity adwokat. Dobry adwokat, dobra Kancelaria Adwokacka – to taka Kancelaria która potrafiła zbudować choć minimalny zespół adwokatów i aplikantów adwokackich, która zatrudnia aplikantów, szkoli młodzież prawniczą, zapewnia przyjazne warunki pracy, przyjazne warunki do przyjęcia Klientów, itp. Ktoś powie, a jakie to ma znaczenie w jakim lokalu pracuje dany adwokat, z kim pracuje, itd. Moim zdaniem ma znaczenie. Świadczy to bowiem o pewnym minimalnym poziomie organizacyjnym, o tym, że Kancelaria żyje, że ma Klientów, sprawy, płynność finansową, że danego adwokata będzie w stanie ktoś zastąpić jak zachoruje, będzie miał kolizje z inną sprawą.

Szukajcie Państwo takich Kancelarii Adwokackich. Nie takich, które w przeświadczeniu swojej wielkości i nieomylności … przez kilkadziesiąt lat pracy w zawodzie adwokata nie wykształciły żadnego aplikanta adwokackiego, często w obawie, że ten „zabierze temu staremu najlepszemu na świecie adwokatowi wszystkich Klientów”, temu, co nie zatrudnił nigdy w życiu sekretarki, bo „przecież ona na siebie nie zarobi”, temu co jak zaczęli do adwokatury napływać młodzi adwokaci, był uprzejmy na korytarzach sądowych komentować ich w bardzo niepochlebny sposób. Tyle tytułem wstępu.

Rozwinięcie.

Pochwalimy się (poinformujemy), że choć stałe siedziby Naszej Kancelarii Adwokackiej mieszczą się w Szczecinie (siedziba główna Kancelarii Adwokackiej Tumielewicz), Gorzowie Wlkp., i Poznaniu to reprezentujemy Naszych Klientów w całej Polsce. Zwłaszcza jeśli chodzi o sprawy cywilne, sprawy gospodarcze. Dziś, rozprawy mogę odbywać się – on line – co bardzo ułatwia ich obsługę dla odległość. Rozprawy mogą odbywać się z Naszej Kancelarii – nasi Klienci mogą łączyć się ze swoich biur – lub Naszej multimedialnej sali konferencyjnej.

Wygrana sprawa gospodarcza – sprawa budowlana – zagadnienia kara umowna w umowach o roboty budowlane, niedotrzymanie terminu w wykonaniu umowy – z winy, zwłoka a opóźnienie. Dziś pochwalimy się wygraną sprawą gospodarczą – wygraną przed Sądem Okręgowym w Toruniu – Wydziałem Gospodarczym. Pozywaliśmy nie do końca uczciwe konsorcjum i Gminę Świnoujście. Klientem Naszej Kancelarii Adwokackiej był duży podwykonawca robót wykonywanych na rzecz Gmina Świnoujście.

WYROK

 

Sąd Okręgowy w Toruniu
Data wpływu: 31.01.2022
Data zakończenia:
SPRAWA W TOKU
Referent: SSO Jerzy P. Naworski
Strony postępowania: adwokat Krzysztof Tumielewicz,
Przedmiot sprawy: o zapłatę

Doświadczenie Kancelarii Adwokackiej Tumielewicz – w apelacji gdańskiej - poglądowo jakie sprawy prowadzimy 

VI GC 216/22
Sąd Okręgowy w Toruniu
Data wpływu: 13.10.2022
Data zakończenia:
SPRAWA W TOKU
Referent: SSR del. Stanisław Dziurlikowski
Strony postępowania: MKrzysztof Tumielewicz
Przedmiot sprawy: o zapłatę

XI Kp 440/22
Sąd Rejonowy w Bydgoszczy
Data wpływu: 19.08.2022
Data zakończenia: 19.08.2022
ZAKOŃCZONA
Referent: SSR Agnieszka Kalinowska-Sługocka
Strony postępowania: Krzysztof Tumielewicz
Przedmiot sprawy: tymczasowe aresztowanie w toku śledztwa lub dochodzenia (art. 250 k.p.k.) - zastosowanie

III Kp 1279/22
Sąd Okręgowy w Bydgoszczy
Data wpływu: 08.08.2022
Data zakończenia: 06.10.2022
ZAKOŃCZONA
Referent: SSO Jarosław Całbecki
Strony postępowania: Krzysztof Tumielewicz
Przedmiot sprawy: zabezpieczenie majątkowe

II AKz 137/22
Sąd Apelacyjny w Gdańsku
Data wpływu: 04.02.2022
Data zakończenia: 23.02.2022
ZAKOŃCZONA
Referent: SSA Dorota Wróblewska
Strony postępowania: Zachodniopomorski Wydział Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji, Prokuratury Krajowej w Szczecinie,Krzysztof Tumielewicz,
Przedmiot sprawy: zażalenie obrońców na postanowienie o przedłużeniu tymczasowego aresztowania do dnia 4.05.2022r. godz. 6.05
w następstwie którego uchylono tymczasowe aresztowanie

VI GC 26/22
Sąd Okręgowy w Toruniu
Data wpływu: 31.01.2022
Data zakończenia: 12.10.2022
ZAKOŃCZONA
Referent: SSO Jerzy P. Naworski
Strony postępowania: Krzysztof Tumielewicz,
Przedmiot sprawy: o zapłatę

III Kp 87/22
Sąd Okręgowy w Bydgoszczy
Data wpływu: 20.01.2022
Data zakończenia: 01.02.2022
ZAKOŃCZONA
Referent: SSO Dorota Januszewska
Strony postępowania: Krzysztof Tumielewicz,Marta Kowalińska
Przedmiot sprawy: przedłużenie tymczasowego aresztowania w toku śledztwa lub dochodzenia (art. 250 k.p.k.)

III Kp 1783/21
Sąd Okręgowy w Bydgoszczy
Data wpływu: 29.11.2021
Data zakończenia: 10.12.2021
ZAKOŃCZONA
Referent: SSO Jarosław Całbecki
Strony postępowania: Krzysztof Tumielewicz,Prokuratura Krajowa w Szczecinie, Zachodniopomorski Wydział Zamiejscowy,
Przedmiot sprawy: przedłużenie tymczasowego aresztowania w toku śledztwa lub dochodzenia (art. 250 k.p.k.)

I ACa 1068/21
Sąd Apelacyjny w Gdańsku
Data wpływu: 25.11.2021
Data zakończenia: 15.02.2022
ZAKOŃCZONA
Referent: SSA Jakub Rusiński
Strony postępowania: Skarb Państwa - Dyrektor Aresztu Śledczego w Gdańsku,Krzysztof Tumielewicz,Prokuratoria Generalna Prokuratoria Generalna
Przedmiot sprawy: o zapłatę

II K 715/21
Sąd Rejonowy w Słupsku
Data wpływu: 28.06.2021
Data zakończenia: 20.10.2021
ZAKOŃCZONA
Referent: SSR Ryszard Błencki
Strony postępowania: Prokuratura Rejonowa w Słupsku,
Krzysztof Tumielewicz
Przedmiot sprawy: akt oskarżenia

I C 298/20
Sąd Rejonowy w Miastku
Data wpływu: 17.08.2020
Data zakończenia:
SPRAWA W TOKU
Referent: SSR Anna Szewczyk
Strony postępowania: ,Krzysztof Tumielewicz,
UNIQA Towarzystwo Ubezpieczeń S.A. z/s w Łodzi
Przedmiot sprawy: o zapłatę

IV Ca 486/20
Sąd Okręgowy w Słupsku
Data wpływu: 13.08.2020
Data zakończenia: 29.09.2020
ZAKOŃCZONA
Referent: SSO Mariola Watemborska
Strony postępowania:
Krzysztof Tumielewicz,UNIQA Towarzystwo Ubezpieczeń S.A. z/s w Łodzi
Przedmiot sprawy: o zapłatę

II K 544/19
Sąd Rejonowy w Kościerzynie
Data wpływu: 08.11.2019
Data zakończenia: 31.12.2021
ZAKOŃCZONA
Referent: SSR Krystyna Lemańczyk - Brzoskowska
Strony postępowania: Krzysztof Tumielewicz,
Przedmiot sprawy: akt oskarżenia

XIV C 1434/19
Sąd Rejonowy w Bydgoszczy
Data wpływu: 01.04.2019
Data zakończenia: 29.11.2019
ZAKOŃCZONA
Referent: SSR Anna Samosiuk
Strony postępowania:
Krzysztof Tumielewicz
Przedmiot sprawy: roszczenie z umowy najmu lub dzierżawy

I C 968/18
Sąd Rejonowy w Człuchowie
Data wpływu: 02.11.2018
Data zakończenia: 11.02.2020
ZAKOŃCZONA
Referent: SSR Mirosława Dykier - Ginter
Strony postępowania: Krzysztof Tumielewicz,Powszechny Zakład Ubezpieczeń S.A. z siedzibą w Warszawie,
Przedmiot sprawy: o zapłatę

II K 419/18
Sąd Rejonowy w Kościerzynie
Data wpływu: 04.09.2018
Data zakończenia: 23.10.2018
ZAKOŃCZONA
Referent: SSR Krystyna Lemańczyk - Brzoskowska
Strony postępowania: Powszechny Zakład Ubezpieczeń S.A,
Krzysztof Tumielewicz,
Prokuratura Rejonowa w Kościerzynie,
Przedmiot sprawy: akt oskarżenia

II K 236/18
Sąd Rejonowy w Człuchowie
Data wpływu: 31.07.2018
Data zakończenia: 25.11.2021
ZAKOŃCZONA
Referent: SSR Alicja Aubrecht-Prądzyńska
Strony postępowania: Krzysztof Tumielewicz,
Prokuratura Okręgowa we Wrocławiu,
Przedmiot sprawy: akt oskarżenia

XI Ko 520/18
Sąd Rejonowy w Bydgoszczy
Data wpływu: 22.06.2018
Data zakończenia: 30.10.2018
ZAKOŃCZONA
Referent: SSR Katarzyna Chart
Strony postępowania:
Przedmiot sprawy: udzielenie pomocy sądowej

II Ko 733/18
Sąd Rejonowy w Kościerzynie
Data wpływu: 19.06.2018
Data zakończenia: 29.10.2018
ZAKOŃCZONA
Referent: SSR Krystyna Lemańczyk - Brzoskowska
Strony postępowania:
Krzysztof Tumielewicz
Przedmiot sprawy: Udzielenie pomocy sądowej

II Ko 24/18
Sąd Rejonowy w Słupsku
Data wpływu: 30.04.2018
Data zakończenia: 07.06.2018
ZAKOŃCZONA
Referent: SSR Krzysztof Obst
Strony postępowania: Krzysztof Tumielewicz,
Prokuratura Okręgowa w Szczecinie, Sąd Okręgowy w Warszawie,
Przedmiot sprawy: odezwa o udzielenie pomocy prawnej

IV Ca 541/17
Sąd Okręgowy w Słupsku
Data wpływu: 16.10.2017
Data zakończenia: 21.09.2018
ZAKOŃCZONA
Referent: SSO Dorota Curzydło
Strony postępowania:
Link4 Towarzystwo Ubezpieczeń S.A. w Warszawie,
Krzysztof Tumielewicz,
Przedmiot sprawy: o zapłatę

I C 12/17
Sąd Rejonowy w Miastku
Data wpływu: 05.01.2017
Data zakończenia: 09.06.2020
ZAKOŃCZONA
Referent: SSR Anna Szewczyk
Strony postępowania:
Przedmiot sprawy: o zapłatę

I C 1013/16/MIGRACJA
Sąd Okręgowy w Gdańsku
Data wpływu: 28.12.2016
Data zakończenia: 21.07.2021
ZAKOŃCZONA
Referent: Prezes SA Monika Bakuła-Steinborn
Strony postępowania: Prokuratoria Generalna
Skarb Państwa - Dyrektor Aresztu Śledczego w Gdańsku,
Przedmiot sprawy: o zapłatę

XIV K 721/16
Sąd Rejonowy w Słupsku
Data wpływu: 07.11.2016
Data zakończenia: 12.03.2019
ZAKOŃCZONA
Referent: SSR Marcin Machnik
Strony postępowania:
Prokuratura Rejonowa w Słupsku,
Przedmiot sprawy: akt oskarżenia

II K 282/16
Sąd Rejonowy w Człuchowie
Data wpływu: 31.08.2016
Data zakończenia: 27.10.2017
ZAKOŃCZONA
Referent: SSR Czesław Szymanówka
Strony postępowania:
Prokuratura Okręgowa we Wrocławiu,
Krzysztof Tumielewicz,
Przedmiot sprawy: akt oskarżenia

I Ns 51/16
Sąd Rejonowy w Człuchowie
Data wpływu: 01.02.2016
Data zakończenia: 22.03.2016
ZAKOŃCZONA
Referent: SSR Mirosława Dykier - Ginter
Strony postępowania: Krzysztof Tumielewicz,
Przedmiot sprawy: o podział majątku wspólnego

I C 507/15
Sąd Rejonowy w Człuchowie
Data wpływu: 19.10.2015
Data zakończenia: 02.06.2017
ZAKOŃCZONA
Referent: SSR Marek Osowicki
Strony postępowania: Krzysztof Tumielewicz,
Link4 Towarzystwo Ubezpieczeń S.A. z siedzibą w Warszawie

Przedmiot sprawy: o zapłatę

IV Ca 162/14
Sąd Okręgowy w Słupsku
Data wpływu: 01.04.2014
Data zakończenia: 16.05.2014
ZAKOŃCZONA
Referent: SSO Jolanta Deniziuk
Strony postępowania:
Przedmiot sprawy: o ustalenie ojcostwa i alimenty

IX GC 874/12/MIGRACJA
Sąd Okręgowy w Gdańsku
Data wpływu: 06.12.2012
Data zakończenia:
SPRAWA W TOKU
Referent: SSO Karolina Kondracka
Strony postępowania:
Przedmiot sprawy: o zapłatę

IX GC 874/12
Sąd Okręgowy w Gdańsku
Data wpływu: 06.12.2012
Data zakończenia:
SPRAWA W TOKU
Referent: Karolina Kondracka
Strony postępowania: Krzysztof Tumielewicz,
Przedmiot sprawy: o zapłatę

 

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Jeśli mają Państwo jakiekolwiek pytania i potrzebują porady prawnej, prosimy o kontakt z nami w celu umówienia wizyty.

Skontaktuj się z nami