znęcanie, sprawa karna żołnierza, Wojskowy Sąd Garnizonowy w Szczecinie
10.06.2025

Adwokat Krzysztof Tumielewicz reprezentował oskarżonego żołnierza w sprawie przed Wojskowym Sądem Garnizonowym w Szczecinie.
Zarzut jaki został postawiony klientowi kancelarii dotyczył znęcania się psychicznego nad konkubiną, również żołnierza. Przestępstwo znęcania się przewidziane zarówno w części szczególnej kodeku karnego (art. 207) jak i w części wojskowej Kodeksu Karnego (art. 352 §1 kk) polega na zachowaniu intencjonalnym, to jest przestępstwie umyślnym. W orzecznictwie i doktrynie przeważa pogląd, że przestępstwa tego można dopuścić się tylko w zamiarze bezpośrednim. Istotę znęcania się wyczerpuje samo naruszenie nietykalności, znieważenie, a tym bardziej wzajemne zniewagi, czy naruszenia nietykalności.
Sprawa trwała ponad rok. Odbyło się wiele terminów rozpraw. Przesłuchanych zostało wielu świadków. Obrona wykazała, iż czyn nie miał bezpośredniego związku z pełnionym przez oskarżonego stanowiskiem i służeniem w wojsku a sytuacja między stronami i narastający konflikt nie jest jego jednoznaczą winą. Sąd zgromadził obszerny materiał dowodowy. Poprowadzona linia obrony dała jednak skutek w postaci przekonania Sądu do niskiej szkodliwości czynu i winy. Tym samym umożliwiło to warunkowe zawieszenie postępowania na okres próby wynoszący dwa lata. To bardzo dobry wynik w tego rodzaju sprawie.
Sprawę prowadził adwokat Krzysztof Tumielewicz wraz z aplikantem adwokackim Aleksandrą Kowalonek