Sprawy cywilne podział majątku rozliczenie konkubinatu - doświadczenie Kancelarii Tumielewicz
07.05.2022
Zobacz również
Prawo karne wykonawcze / sprawa karna wykonawcza / adwokat karny Szczecin
Adwokat od spraw karnych Szczecin - zatrzymanie Buddy w Szczecinie
Karne wykonawcze - art. 24 KKW - czyli jak szybko opuścić Zakład Karny
Prawo pracy @ zmiany w prawie pracy @ kodeks pracy
Kancelaria Adwokacka Tumielewicz TVN24 obrona Buddy 28.10.24 r.
I.
Podział majątku Szczecin, a także Poznań, Gorzów Wlkp., woj. zachodniopomorskie, lubuskie, wielkopolskie, to obszary ścisłej pracy Naszej Kancelarii Adwokackiej. W Szczecinie, Poznaniu, mamy stałe siedziby gdzie pracują nasi Adwokaci (Adwokat Poznań - gdzie dowodzi adwokat Marta Kowalińska, Adwokat Szczecin, gdzie pracują Adwokat Krzysztof Tumielewicz, adwokat Maria Tumielewicz, adwokat Alicja Krzyśko Makulska, Adwokat Sandra Wylegała, Adwokat Konrad Rydzewski, Adwokat Ewa Biernacka Buksza, Adwokat Agnieszka Zabłocka, i szereg adwokatów stale współpracujących z Naszą Kancelarią Adwokacką).
Mamy doświadczenie w prowadzeniu tego typu spraw, w tym przed Sądami powszechnymi, Sądami Rejonowymi, Wydziałami Cywilnymi, a także na etapie apelacji od orzeczeń podziałowych – przed Sądami Okręgowymi.
Mamy również ciekawe doświadczenia w sprawach o podział majątku przed Sadem Najwyższym – gdzie miedzy innymi Sąd Najwyższy w sprawie III CZP 103/17 (sprawa gdzie byliśmy przez wiele lat pełnomocnikiem uczestnika postepowania o podział majątku Pana Jana – sprawa wiedziona przed szczecińskimi Sądami) – Sąd Najwyższy podjął kluczową
UCHWAŁA z dnia 23 lutego 2018 r. Sąd Najwyższy w składzie: SSN Jacek Gudowski (przewodniczący, sprawozdawca) SSN Józef Frąckowiak SSN Karol Weitz, w sprawie z wniosku M. M.-D. przy uczestnictwie J.D. o podział majątku, po rozstrzygnięciu w Izbie Cywilnej na posiedzeniu jawnym w dniu 23 lutego 2018 r. zagadnienia prawnego przedstawionego przez Sąd Okręgowy w S. postanowieniem z dnia 21 września 2017 r.
"1. Czy w sprawie o podział majątku wspólnego ustalenie wartości poszczególnych przedmiotów majątkowych wchodzących w skład majątku wspólnego następuje według stanu tych przedmiotów na dzień ustania wspólności majątkowej małżeńskiej czy według stanu na dzień orzekania?
2. Czy ważna jest umowa o częściowym podziale majątku wspólnego zawarta z naruszeniem zakazu wynikającego z art. 35 ustawy z dnia 25 lutego 1964 r. - Kodeks rodzinny i opiekuńczy (czyli przed ustanowieniem rozdzielności majątkowej), jeżeli następnie na mocy prawomocnego wyroku sądowego została orzeczona rozdzielność majątkowa z datą wsteczną obejmującą okres, w którym została zawarta powyższa umowa o podziale majątku wspólnego?" podjął uchwałę:
1. W sprawie o podział majątku wspólnego po ustaniu wspólności majątkowej między małżonkami skład majątku wspólnego ustala się według chwili ustania wspólności majątkowej, a jego wartość według stanu tego majątku oraz cen w chwili dokonywania podziału.
2 2. Umowa małżonków o częściowym podziale majątku wspólnego, zawarta przed ustanowieniem przez sąd rozdzielności majątkowej z dniem poprzedzającym zawarcie tej umowy (art. 52 § 2 k.r.o.), jest ważna.
(…)
II.
Czas podziału majątku wspólnego. Kiedy ? Po rozwodzie, albo ustanowieniu rozdzielności majątkowej.
Jak – notariusz, albo pozew o ustanowienie rozdzielności majątkowej.
Jako kilkunastoosobowa Kancelaria Adwokacka – w skład której wchodzi obecnie 8 adwokatów (stan na 07 maja 2022 r.), mamy możliwość na co dzień obsługi szeregu spraw cywilnych, w tym spraw rodzinnych, spraw o rozwód, w tym o podział majątku, rozliczenie konkubinatu, rozliczenie nakładów, rozliczenie spółek, spółek cywilnych, itp.
Swoje doświadczenie budujemy na obserwacji prowadzonych procesów sądowych, doświadczeń z sali rozpraw, ale też na lekturze literatury prawniczej, orzecznictwa sądowego, a także regularnych szkoleń prawniczych
Vide:
Dzięki tej wiedzy staramy się rozsądnie doradzać naszym Klientom. Prognozować możliwe rozstrzygnięcia – a także prowadzić mediacje w zakresie ugodowego podziału majątku. Stale współpracujemy z doświadczonymi biegłymi z zakresu wyceny nieruchomości, ruchomości, przedsiębiorstw, spółek prawa handlowego.
III.
Jak się podzielić ?
Sądownie czy umownie ?
Podział majątku wspólnego może odbyć się w drodze postępowania sądowego bądź w drodze umowy, czy ugody sądowej. Oczywiście zawarcie umowy jest możliwe tylko wtedy, gdy obie strony są „dogadane”. W przypadku nieruchomości umowa powinna być zawarta w formie aktu notarialnego, lub orzeczenia sądowego (np. ugody sądowej, orzeczenia sądowego). Jeśli między stronami nie ma zgody, to konieczne jest złożenie wniosku do Sądu o podział majątku wspólnego.
Najpierw ustalamy skład majątku wspólnego (nieruchomości, ruchomości), a następnie zastanawiamy się jak to podzielić ? Jak fizycznie – to twoje, to moje ? To twoje, Ty mnie spłacasz ? Sprzedaż podział pieniędzy.
Sprawy o podział majątku, w przypadku braku porozumienia, bywają długotrwałe.
Zapraszamy osoby stojące przed podziałami do siedzib Naszej Kancelarii Adwokackiej – w Szczecinie, Poznaniu, a po wcześniejszym umówieniu również w Gorzowie Wlkp.
Na naszym blogu, lub pozostałych www – możecie Państwo poczytać o sprawach w przedmiocie, alimenty, spraw cywilne sprawy karne, kontakty z dzieckiem, rozliczenie konkubinatu, mediacja, sprawy o rozwód, sprawy o separacje, w przedmiocie ustalenia władzy rodzicielskiej.
https://adwokat-tumielewicz.pl/doswiadczenie