wróć do aktualności

Czy deweloper może zmienić cenę mieszkania, cenę domu, po podpisaniu umowy deweloperskiej, w trakcie budowy, bo dziś mógłby zarobić więcej ?

Z takim pytaniem co raz częściej spotykamy się podczas naszych dyżurów adwokackich, gdzie przychodzą Klienci i pytają – czy mam płacić 5 / 10 % więcej deweloperowi, bo zdrożały mieszkania, czy domy ?

Niekiedy deweloperzy straszą zerwaniem umowy, nie skończeniem inwestycji, by uzyskać, mówiąc wprost wymusić więcej pieniędzy.

Po pierwsze umowa powinna działać na zasadzie wzajemności. Jeśli umowa jest podpisana, strony powinny jej postanowień dotrzymywać. Umów należy dotrzymywać. W niektórych umowach deweloperskich są zapisy że cena mieszkania może zostać zmieniona w dwóch przypadkach – jeśli zmienią się przepisy prawa, a razem z nimi, np. zmieni się wysokość podatku VAT. Po drugie, gdy zaistnieje różnica między projektowaną, a powykonawczą powierzchnią nieruchomości. Tyle, że to działa w dwie strony, jak będzie więcej powierzchni zapłacimy więcej, a jak mnie mniej.

Deweloper może próbować wprowadzać pewne zapisy – na co należy zwracać uwagę.

Deweloper może do umowy deweloperskiej wprowadzić zapisy, bardziej szczegółowe, dotyczące np. ceny materiałów budowlanych. Należy jednak pamiętać, że w tym przypadku może to zadziałać w dwie strony. Jak zdrożeją cena może zdrożyć, jak stanieją powinna stanieć. Jednostronne zapisy mogą być uznane za nieważne.

Ryzyko zerwania umowy.

Deweloperzy niekiedy próbują zrywać umowy.

Jeśli potrzebujecie Państwo pomocy, analizy umowy deweloperskiej, konsultacji prawnej, zapraszamy.

 

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Jeśli mają Państwo jakiekolwiek pytania i potrzebują porady prawnej, prosimy o kontakt z nami w celu umówienia wizyty.

Skontaktuj się z nami