Szkolenie dla aplikantów III roku
19.10.2022
Zobacz również
Zawiadamiamy, że w dniu 11 lipca 2015 r odbyło się ślubowanie "nowego Adwokata" w naszej Kancelarii
Prawomocny wyrok skazujący w sprawie z art. 160 KK
Adwokat Szczecin - adwokat Krzysztof Tumielewicz - Szkolenia
Instytucja wyłączenia sędziego
Dowód z opinii biegłego w szeroko rozumianych sprawach karnych gospodarczych KKS marzec 2023 r.
Szkolenie dla aplikantów adwokackich III roku # Szczecińska Izba Adwokacka # "Komunikacja z Klientem w sprawach karnych" #
Szkolenie dla aplikantów adwokackich z tzw. komunikacja z Klientem w sprawach karnych
Fragmenty ze szkolenia.
Zasady które na przestrzeni lat wyparcowaliśmy ucząc się na własnych i cudzych błędach.
Jest to trudny i złożony temat.
Każdy adwokat może mieć na to nieco inne spojrzenie.
Przedstawiam własne spostrzeżenia, nie twierdzę, że są jedynie słuszne.
(…)
Spotkanie z klientem w kancelarii
Spotkanie z klientem w Areszcie Śledczym – klient tymczasowo aresztowany
Art. 83. KPK Zasady ustanawiania obrońcy
§ 1. Obrońcę ustanawia oskarżony; do czasu ustanowienia obrońcy przez oskarżonego pozbawionego wolności, obrońcę może ustanowić inna osoba, o czym niezwłocznie zawiadamia się oskarżonego.
§ 2. Upoważnienie do obrony może być udzielone na piśmie albo przez oświadczenie do protokołu organu prowadzącego postępowanie karne.
Proponuję pozyskać upoważnienie do obrony
Uzgodnić wstępne warunki współpracy
Pozyskać pełne możliwe dane klienta – imię , nazwisko, imiona rodziców, pesel, kiedy i gdzie urodzony
Uwaga na treść art. 241 par 1 kk – Bezprawne rozpowszechnienie wiadomości z postępowania przygotowawczego lub rozprawy § 1.Kto bez zezwolenia rozpowszechnia publicznie wiadomości z postępowania przygotowawczego, zanim zostały ujawnione w postępowaniu sądowym, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2. § 2.Tej samej karze podlega, kto rozpowszechnia publicznie wiadomości z rozprawy sądowej prowadzonej z wyłączeniem jawności.
Choć przepis mówi, że karalne jest publiczne rozpowszechnianie, trzeba być wyczulonym na takie działania.
Kazus: Adwokat wysyła postanowienie o przedstawieniu zarzutów żonie oskarżonego. Nie daj Boże wysyła wniosek o przedłużenie TA. NIE RÓBCIE TAKICH RZECZY. Nie wolno ujawniać istotnych informacji z postępowania, a już na pewno nie warto tego robić. Unikajcie kłopotów.
Nie wnoście i nie wynoście niczego z Aresztu. Żadnych telefonów, pendrive, zegarków, okularów, tabletek.
Nie wynoście listów z aresztu śledczego.
Jak się zachować kiedy klient wręcza podczas widzenia listy z prośbą o ich przekazanie dalej. Oddać (!).
Spotkanie z zatrzymanym klientem w prokuraturze lub na policji, na tzw. korytarzu
Upoważnienie do obrony od klienta, który ukrywa się za granicą
Komunikacja z osobą tymczasowo aresztowaną i członkiem rodziny
Pamiętajcie o treści art. 245 kpk. - Kontakt zatrzymanego z adwokatem lub radcą prawnym, zawiadomienie o zatrzymaniu - § 1.Zatrzymanemu na jego żądanie należy niezwłocznie umożliwić nawiązanie w dostępnej formie kontaktu z adwokatem lub radcą prawnym, a także bezpośrednią z nimi rozmowę; w wyjątkowych wypadkach, uzasadnionych szczególnymi okolicznościami, zatrzymujący może zastrzec, że będzie przy niej obecny. § 2.
Przepis art. 517j dyżury adwokatów i radców prawnych § 1 oraz przepisy wydane na podstawie art. 517j dyżury adwokatów i radców prawnych § 2 stosuje się odpowiednio.
§ 3. Przepisy art. 261 zawiadomienie o zastosowaniu tymczasowego aresztowania stosuje się odpowiednio, z tym że zawiadomienie następuje na żądanie zatrzymanego.
Zatrzymanemu należy umożliwić bezpośrednią rozmowę z adwokatem.
Zwrócicie uwagę, staje się to norma a przepis mówi o wyjątkowych wypadkach, uzasadnionych szczególnymi okolicznościami zatrzymujący może zastrzec ze będzie przy tej rozmowie obecny. Poproście o wskazanie przyczyn obecności. Sprzeciwiajcie się obecności jako normie.
Mówicie prosto, tak abyście byli zrozumiani, upewnijcie się ze klient was zrozumiał. Starajcie się potwierdzić treść rozmowy, notatka czy wiadomość tekstowa, mailem. Opracowywane w sprawie pisma, przesyłajcie. Opracujcie wzór wniosków o paczki, o widzenia, o telefony, o uchylenie TA, zadajcie waszemu klientowi zadanie do aresztu, on ma tam dużo czasu, ustalcie jasno formułę – jak często macie u niego być, z kim macie się komunikować na wolności, o tego tez zależeć powinno wasze wynagrodzenie.
AML
AML – przeciwdziałanie praniu pieniędzy, kazus byłego wiceministra sprawiedliwości, profesora, uwaga na przyjęcie tzw. brudnych pieniędzy, czyli np. od spółki która występuje w karuzeli Vatowskiej, albo spółki która służyła do tzw. prania brudnych pieniędzy. Jeżeli płaci wasze honorarium za kogoś spółka, powinniście mieć zlecenie podpisane przez osoby upoważnione, FV, przelew. Jeśli gotówka – identyfikacja osoby która płaci, co najmniej oświadczenie o źródle pochodzenia pieniędzy.
(…)
Adwokat – poręczenie majątkowe. Odradzam tego typu sytuacje. Niekiedy jesteśmy proszeni w pośredniczeniu w przelewie pieniędzy. Być bardzo ostrożnym. Pamiętajcie o treści art. 266 kpk par. 1a - Poręczenie majątkowe - Poręczenie majątkowe w postaci pieniędzy, papierów wartościowych, zastawu lub hipoteki może złożyć oskarżony albo inna osoba.
§ 1a.Przedmiot poręczenia majątkowego nie może pochodzić z przysporzenia na rzecz oskarżonego albo innej osoby składającej poręczenie dokonanego na ten cel. Sąd albo prokurator może uzależnić przyjęcie przedmiotu poręczenia majątkowego od wykazania przez osobę składającą poręczenie źródła pochodzenia tego przedmiotu.
§ 2.Wysokość, rodzaj i warunki poręczenia majątkowego, a w szczególności termin złożenia przedmiotu poręczenia, należy określić w postanowieniu, mając na względzie sytuację materialną oskarżonego i składającego poręczenie majątkowe, wysokość wyrządzonej szkody oraz charakter popełnionego czynu.
Pytajcie wprost o źródło pochodzenia przedmiotu poręczenia majątkowego. W sprawach karnych pytajcie zwłaszcza odnoszących się do zorganizowanej przestępczości, przestępczości narkotykowej, gdzie w tle są duże pieniądze. Pytajcie o źródło pochodzenia pieniędzy na wasze wynagrodzenie.
Przesłuchanie adwokata w charakterze świadka
Tajemnica adwokacka
Etyka Adwokacja
Nie mówicie źle o swoich kolegach adwokatach, to zawsze źle wygląda. Nie oceniajcie. Mówcie co wy byście zrobili a nie co wasz kolega zrobił źle.
Podtrzymujcie na duchu ale nie zapewniajcie o wygranej
Wyznaczcie zasady kontaktowania się
Pamiętajcie o tajemnicy śledztwa
Kiedy niewiele da się zrobić albo kiedy adwokat jest w zasadnie niepotrzebny, powiedźcie o tym klientowi „żeby nie było jak z alarmem do fiata multipli” żeby nie było wrażenia za klient poczuł się oszukany, wydał pieniądze na to co jest niepotrzebne,
"Kazus Wanda"
Filip w dniu 09.10.2015 r. przesłał do ustalonej osoby wiadomość sms, dotyczącą rodzaju dowodów zgromadzonych w toku śledztwa Y Ds. 133/15, w tym faktu zastosowania wobec niego tymczasowego aresztowania wskazania na osobę składającą wyjaśnienia obciążające go jako podejrzanego, jak również instrukcję wskazującą na konieczność nawiązania nieformalnego kontaktu z nim, celem uzyskania instrukcji co do dalszego sposobu postępowania, w okresie października 2015 roku, przebywając w Areszcie Śledczym
w okresie pomiędzy październikiem 2015 roku a dniem 08.12.2015 r., poinstruował Norberta, aby poinformował nieustaloną osobę o tożsamości podejrzanego składającego wyjaśnienia obciążające Filipa;
//
natomiast Norbert w dniu 09.10.2015 r. uzyskał od ustalonej osoby wiadomość sporządzoną przez Filipa, a dotyczącą rodzaju dowodów zgromadzonych w toku śledztwa V Ds. 133/15, w tym wskazania na osobę składającą wyjaśnienia obciążające podejrzanego Filipa, jak również instrukcję wskazującą na konieczność nawiązania nieformalnego kontaktu z podejrzanym, celem uzyskania instrukcji co do dalszego sposobu postępowania,? w okresie października 2015 roku skontaktował się z Filipem, przebywającym w Areszcie Śledczym w Szczecinie, celem uzyskania informacji dotyczących charakteru dowodów zgromadzonych w sprawie V Ds. 133/15, ? w okresie pomiędzy październikiem 2015 roku a dniem 08.12.2015 r., poinformował nieustaloną osobę o tożsamości podejrzanego składającego wyjaśnienia obciążające Filipa w dacie bliżej nieustalonej, nie później niż w dniu 08.12.2015 r. o godzinie 18:54 uzyskał od nieustalonej osoby zeskanowaną kopię postanowienia o żądaniu wydania rzeczy-o przeszukaniu miejsca zamieszkania Krzysztofa w sprawie V Ds. 133/15, pomimo tego, iż przeszukanie to nie dotyczyło miejsca jego zamieszkania i nie był on obecny w trakcie tej czynności procesowej, jak również nie miał uprawnień do uzyskania tej dokumentacji, którą następnie przesłał za pośrednictwem mmsów obrońcy Filipa, który nie reprezentował Krzysztofa w ramach przedmiotowego postępowania tj. o czyn z art. 239 § 1 kk
"Kazus młody adwokat"
- nie obiecujcie klientom rzeczy, których nie możecie obiecać, bo możecie dostać zarzut 230, 286 kk
- nie wywołujcie u klientów przekonania że możecie cos załatwić
- nie wywołujcie u klientów przekonania ze pieniądze przekazywane wam maja pomóc coś załatwić
- nie przekonujcie o swoich znajomościach wśród prokuratorów, funkcjonariuszy, sędziów, a wręcz przeciwnie (!), znajomość często przeszkadza, nie znam sędziów ani prokuratorów, a tych prokuratorów których znam, nie lubię (!)
-unikajcie informowania o tym, ze podejmujecie się obrony funkcjonariuszy, prokuratorów czy sędziów, bądźcie powściągliwi
- unikajcie obron więcej niż jednego klienta w jednej sprawie, a jeśli się podejmujecie obrony więcej niż jednego klienta w jednej sprawie, weźcie od nich oświadczenie ze wyrażają na to zgodę i nie ma miedzy nimi żadnej kolizji interesów
Przeszukanie w kancelarii, zatrzymanie adwokata lub aplikanta adwokackiego
Pamiętajcie o treści art. 225 kpk - Postępowanie z dokumentami zawierającymi informacje niejawne znalezionymi w toku przeszukania
§ 1. Jeżeli kierownik instytucji państwowej lub samorządowej albo też osoba, u której dokonano zatrzymania rzeczy lub u której przeprowadza się przeszukanie, oświadczy, że wydane lub znalezione przy przeszukaniu pismo lub inny dokument zawiera informacje niejawne lub wiadomości objęte tajemnicą zawodową lub inną tajemnicą prawnie chronioną albo ma charakter osobisty, organ przeprowadzający czynność przekazuje niezwłocznie pismo lub inny dokument bez jego odczytania prokuratorowi lub sądowi w opieczętowanym opakowaniu.
§ 2. Tryb wskazany w § 1 nie obowiązuje w stosunku do pism lub innych dokumentów, które zawierają informacje niejawne o klauzuli "zastrzeżone" lub "poufne" albo dotyczą tajemnicy zawodowej lub innej tajemnicy prawnie chronionej, jeżeli ich posiadaczem jest osoba podejrzana o popełnienie przestępstwa, ani w stosunku do pism lub innych dokumentów o charakterze osobistym, których jest ona posiadaczem, autorem lub adresatem.
§ 3. Jeżeli obrońca lub inna osoba, od której żąda się wydania rzeczy lub u której dokonuje się przeszukania, oświadczy, że wydane lub znalezione w toku przeszukania pisma lub inne dokumenty obejmują okoliczności związane z wykonywaniem funkcji obrońcy, organ dokonujący czynności pozostawia te dokumenty wymienionej osobie bez zapoznawania się z ich treścią lub wyglądem. Jeżeli jednak oświadczenie osoby nie będącej obrońcą budzi wątpliwości, organ dokonujący czynności przekazuje te dokumenty z zachowaniem rygorów określonych w § 1 sądowi, który po zapoznaniu się z dokumentami zwraca je w całości lub w części, z zachowaniem rygorów określonych w § 1, osobie, od której je zabrano, albo wydaje postanowienie o ich zatrzymaniu dla celów postępowania.
§ 4. Wydaną, odebraną lub znalezioną w toku przeszukania dokumentację psychiatryczną organ przeprowadzający czynność przekazuje, z zachowaniem rygorów określonych w § 1, sądowi lub prokuratorowi.
Zwłaszcza paragraf 3, oświadczenie obrońcy lub innej osoby (np. aplikanta adwokackiego) od której żąda się wydania rzeczy lub u której dokonuje się przeszukania. Należy wówczas złości oświadczenie i zadać zatrzymania rzeczy. Jeżeli organ chce zabrać, składać oświadczenie do protokołu.
Złożyć natychmiast zażalenie na zatrzymanie rzeczy, skargę na prokuratora który wydał zarządzenie o zatrzymaniu, a także funkcjonariuszy którzy to nielegalne i bezprawne zatrzymanie wykonują. Poinformować ORA w szczecinie o fakcie przeszukania kancelarii lub zatrzymania aplikanta adwokackiego. Pamiętać o tym, żeby mieć zawsze uzgodnione z kolega koleżanką, żeby w takiej sytuacji natychmiast zareagował, a ponadto pamiętać, ze jest cos takiego jak zespół do sprawa ochrony tajemnicy adwokackiej.
Zespół ds. tajemnicy adwokackiej
________________________________________
Przy Okręgowej Radzie Adwokackiej w Szczecinie powołany został Zespół ds. tajemnicy adwokackiej w składzie:
1. adw. Marzena Bożek
2. adw. Radosław Flasza
3. adw. Marta Lis-Ciszek
4. adw. Krzysztof Ławrynowicz
5. adw. Jakub Łysakowski
6. adw. Jan Markowicz
7. adw. Piotr Mazuro (wicedziekan odpowiedzialny za koordynację Zespołu)
8. adw. Marek Mikołajczyk
9. adw. Michał Olechnowicz
10. adw. Krzysztof Tumielewicz
11. adw. Łukasz Węgłowski
12. adw. Grzegorz Wołek
https://izba-adwokacka.szczecin.pl/tajemnica-adwokacka/
Uczmy się asertywności