wróć do aktualności

I.

Spadki Szczecin, Sprawy Spadkowe 

Prawo spadkowe. Kancelaria Adwokacka Tumielewicz świadczy pomoc prawną w sprawach dotyczących problematyki prawa spadkowego. W zakresie prawa spadkowego prowadzimy między innymi sprawy o:

stwierdzenie nabycia spadku z ustawy lub na podstawie testamentu, sprawy dotyczące działu spadku, zachowku, w sprawach uznania spadkobiercy za niegodnego, wydziedziczenie. Sprawy o zachowek. Miarkowanie zachowku. Określenie wysokości zachowku, ustalenie wartości zachowku, miarkowanie zachowku. 

Zapewniamy kompleskowe merytoryczne wsparcie i reprezentację przez cały etap procesu sądowego, na każdym etapie postępowania. Pomagamy przygotować się do procesu. Współpracujemy z biegłymi sądowymi. 

Prawo spadkowe

Prawo spadkowe Szczecin. 

Doświadczony zespół Kancelarii. Jesteśmy przekonani, iż dzięki naszemu potencjałowi osobowemu oraz doświadczeniu i wiedzy, jesteśmy w stanie zapewnić Państwu w sprawach z zakresu prawa spadkowego, sprawach o zachowek, sprawach o wydziedziczenie, pomoc prawną na najwyższym poziomie. Mając świadomość istoty postępowań dotyczących prawa spadkowego, spraw o zachowek, dokładamy wszelkich starań, by zrobić wszystko co można, i podpowiedzieć Państwu najoptymalniejszą drogę. 

Pomagamy zarówno na etapie przesądowym, np. w zakresie ustalenia kręgu spadkobierców, uprawnień spadkobierców ustawowych i testamentowych oraz ustalenia praw jakie mogą realizować w postępowaniu przed Sądami, wspieramy i reprezentujemy przez cały czas trwania postępowania o stwierdzenie nabycia spadku, aż do chwili uzyskania przez strony prawomocnego postanowienia stwierdzającego nabycie spadku, dział spadku, podział majątku. Mediacja w sprawach spadkowych. 

Sprawy spadkowe Szczecin

Nasze mocne strony ? Zespół doświadczonych prawników, adwokatów i radców prawnych. Wieloletnie doświadczone. Wiele spraw na biegu, na wszystkich etapach postępowań spadkowych. W tym przed Sądem Najwyższym włacznie. Pomoc prawna na każdym etapie postępowania. 

II.

Zmiana przepisów w sprawie spadkowym - 2023 r. 

 Zmiany obejmują między innymi: 

Możliwość odrzucenia spadku w imieniu dzieci bez zgody Sądu

W dniu 15 listopada 2023 r. weszła w życia nowelizacja przepisów dotyczących dziedziczenia spadku przez osoby małoletnie. Przepisy obowiązujące do tej pory wymagały uzyskania przez rodziców dziecka zgody Sądu na odrzucenie spadku w ich imieniu. W orzecznictwie panował pogląd, że odrzucenie spadku w imieniu małoletniego dziecka należy do czynności przekraczających tzw. zwykły zarząd majątkiem dziecka. Procedura uzyskania zgody Sądu nie stanowiła ułatwienia dla rodziców, którym zazwyczaj zależało na szybkim zabezpieczeniu interesów dziecka. Obecnie przepisy pozwalają na odrzucenie spadku w imieniu małoletnich dzieci przez rodziców bez konieczności uzyskania zgody Sąd.

 

W jakim przypadku nie jest konieczne uzyskanie zgody Sądu?

 

W pierwszej kolejności wskazać należy, że znowelizowane przepisy znajdą zastosowanie także do spadków otwartych przed dniem wejścia w życie nowelizacji, co do których nie upłynął jeszcze termin 6 – miesięcy do złożenia oświadczenia w imieniu małoletniego o przyjęciu lub odrzuceniu spadku.

 

Aby rodzic mógł odrzucić spadek w imieniu swojego dziecka konieczne jest spełnienie następujących przesłanek:

 

1. rodzic dziecka odrzucił spadek,

2. rodzice małoletniego dziecka są zgodni co do złożenia oświadczenia o odrzuceniu spadku przez małoletniego,

3. nie upłynął termin 6 miesięcy od dnia dowiedzenia się o powołaniu dziecka do spadku.

 

Jak wygląda to w praktyce? Przykład.

 

Rodzic został spadkobiercą po swoim dziadku i z obawy o możliwość odziedziczenia długów złożył oświadczenie o odrzuceniu spadku u notariusza w dniu 29 czerwca 2023 r. W wyniku złożenia oświadczenia o odrzuceniu spadku przez rodzica – jego małoletnie dziecko zostało tym samym powołane do spadku.

 

W dniu 29 czerwca 2023 r. rozpoczął się bieg 6 – miesięczny terminu do złożenia oświadczenia o odrzuceniu spadku w imieniu małoletnich dzieci przez rodzica. Drugi rodzic małoletniego dziecka wyraził zgodę na odrzucenie spadku przez dziecko. Oboje rodzice posiadają pełnię władzy rodzicielskiej nad małoletnim dzieckiem powołanym do spadku. Rodzice mogą u notariusza złożyć oświadczenie o odrzuceniu spadku w imieniu małoletniego dziecka bez konieczności uzyskania zgody Sądu na dokonanie tej czynności.

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Jeśli mają Państwo jakiekolwiek pytania i potrzebują porady prawnej, prosimy o kontakt z nami w celu umówienia wizyty.

Skontaktuj się z nami