Pozbawienie matki wykonywania władzy rodzicielskiej nad małoletnim dzieckiem 2024 r.
28.01.2024
Adwokat do spraw rodzinnych
Wstęp
Adwokat do spraw rodzinnych – Kancelaria Adwokacka Tumielewicz, to zespół Adwokatów i Radców prawnych specjalizujący się w prawie rodzinnym. W zależności od indywidualnych potrzeb i oczekiwań adwokat obsługujący sprawy rodzinne może pomóc, skonsultować zagadnienie. Może najpierw doradzić w sprawach gdy np. strona chce uzyskać wyższą – albo niższą kwotę świadczenia alimentacyjnego, chce poprosić o wygaśnięcie obowiązku alimentacyjnego, chce zawalczyć o alimenty po rozwodzie, chce skonsultować zagadnienie alimentów na dzieci, ma problem w polubownym uzgodnieniu prawa do opieki nad małoletnim dzieckiem, chce pozbawić drugiego z rodziców praw do opieki nad dzieckiem - np. z uwagi na problem alkoholowy.
Z porady adwokata do spraw rodzinnych warto skorzystać również wówczas, gdy nie jesteście Państwo w stanie samodzielnie wypracować porozumienia dotyczący podziału majątku, opieki nad małoletnimi dziećmi, wysokości alimentów, kontaktów z dziećmi, w przedmiocie władzy rodzicielskiej. Wówczas adwokat od spraw rodzinnych podpowie jak postępować. Udzieli porady prawnej. Pomorze w mediacji - MEDIACJA RODZINNA.
Adwokat od spraw rodzinnych pomoże w ustanowieniu opieki nad małoletnimi dziećmi, ustaleniu kontaktów z dziećmi, określeniu wysokości alimentów.
Doradzi jak podzielić majątek wspólny, rozliczyć konkubinat.
Rozwinięcie
Adwokat Rodziny – pozbawienie władzy rodzicielskiej.
Przykład.
Z życia Kancelarii Adwokackiej – sprawa w przedmiocie wykonywania władzy rodzicielskiej – w tym nadużywanie alkoholu przez jednego z rodziców jako podstawa do pozbawienia władzy rodzicielskiej.
Kancelaria Adwokata Krzysztofa Tumielewicza reprezentowała Klienta w sprawie o pozbawienie matki władzy rodzicielskiej nad małoletnią córką stron oraz o zasądzenie na rzecz małoletniej renty alimentacyjnej.
Stanowisko prezentowane przez kancelarię zostało niemalże w 100% zaaprobowane przez Sąd Okręgowy w Szczecinie X Wydział Cywilny Rodzinny, który pozbawił matkę praw rodzicielskich nad córką oraz zasądził od niej alimenty zgodnie z wnioskiem pełnomocnika.
Sąd Okręgowy jako podstawę swojego orzeczenia przyjął jednocześnie, że matka rażąco zaniedbywała swoje obowiązki względem dziecka ale także nadużywała władzy rodzicielskiej. Pomimo pozornej zmiany zachowania matki w trakcie procesu, Sąd nie mógł postąpić inaczej jak pozbawić ją władzy rodzicielskiej, bowiem nadużywała ona także alkoholu. W tej sprawie bez wątpliwości nałóg rodzica godził w dobro małoletniego dziecka.
Nie ma wątpliwości, że nadużywanie alkoholu przez rodzica jest jedną z przesłanek, której spełnienie może skutkować pozbawieniem władzy rodzicielskiej. W tej kwestii wypowiadał się wielokrotnie Sąd Najwyższy, prezentując jednolite stanowisko, zgodnie z którym nadużywanie alkoholu, uprawianie przestępczego procederu i uchylanie się od świadczeń alimentacyjnych względem dziecka są wystarczającą przyczyną pozbawienia władzy rodzicielskiej na podstawie art. 111 § 1 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego (tak, postanowienie Sądu Najwyższego z dnia 12 stycznia 2000 r. III CKN 834/99 niepublikowane).
Sprawą opiekowała się mec. Aleksandra Borowy i adwokat Krzysztof Tumielewicz