wróć do aktualności

Prawo karne – adwokat od spraw karnych – obrony w sprawach karnych

Przygotowując się do rozprawy przed Sądem Apelacyjnym w Szczecinie zastanawiamy się o czym warto powiedzie w tzw. „ostatnim słowie”, czy też w głosach stron. Popieramy wywiedzione apelacje. Podtrzymujemy wnioski, twierdzenia i zarzuty. Mimo, że w sprawach karnych dużo się mówi, jest to jednak proces pisany. Warto wszystko co ważne napisać. Walczymy o uniewinnienie, ale – z ostrożności – o sprawiedliwą karę. Oskarżony pyta, Panie Mecenasie, nawet jeśli coś zrobiłem nie tak, to jaki jest sens, aby szedł po 8 / 12 latach na 5 lat do Zakładu Karnego.

 

W tej sytuacji przychodzi nam „z pomocą” ten sam Sąd Apelacyjny w Szczecinie, który w wyroku II  AKa 129/16, odnosi się do zagadnienia „wymiar kary, a upływ czasu od popełnienia przestępstwa”. Wyrok Sądu Apelacyjnego w Szczecinie z dnia 15 września 2016 r.

Sąd Apelacyjny w Szczecinie, II Wydział Karny po rozpoznaniu w dniu 15 września 2016 r. sprawy J. K. oskarżonej z art. 284 § 2 k.k. i inne, wskazuje na „Postulat racjonalizacji karania obejmuje także wymóg, by kara uwzględniała okres, jaki minął od popełnienia przestępstwa i w świetle tego możliwe do osiągnięcia cele kary. W realiach sprawy, w której oskarżony ponosi odpowiedzialność z art. 284 § 2 w zw. z art. 294 § 1 k.k. w zw. z art. 12 k.k. po niemal 12 latach od popełnienia przestępstwa, co następuje tak późno nie z jego winy, a w okresie tym nie tylko był przez znaczny czas aresztowany do sprawy, ale też w żaden inny sposób nie wchodził w konflikt z prawem, nie ma potrzeby by wymierzana kara pozbawienia wolności została orzeczona jako podlegająca bezwzględnemu wykonaniu.

Zarzut rażącej niewspółmierności kary. Wymiar kary w sprawach karnych. Co Sąd bierze pod uwagę przy wymiarze kary. Upływ czasu.

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Jeśli mają Państwo jakiekolwiek pytania i potrzebują porady prawnej, prosimy o kontakt z nami w celu umówienia wizyty.

Skontaktuj się z nami