wróć do aktualności

Kolejny przełom w sprawie Michała Materli. Prokuratura Krajowa (Zamiejscowy Wydział w Poznaniu) – w dniu 31 grudnia 2018 r. umorzyła w całości postępowanie przeciwko Policjantom, w tym przeciwko Policjantowi z Gryfic (Grzegorzowi Rogulskiemu), który był niesłusznie i bezpodstawnie tymczasowo aresztowany przez blisko 7 miesięcy. Prokuratura jako podstawę umorzenia wskazała między innymi „niepopełnienie zarzucanych czynów”.

W tej, jakże bulwersującej, sprawie, najpierw doszło do niesłusznego zatrzymania – dokonanego po 3 latach od rzekomych zdarzeń, w oparciu o wyłącznie fałszywe i w żaden sposób niezweryfikowane pomówienia "zawodowego przestępcy" (któremu, jak wynika z ujawnionego nagrania, obiecano umorzenie postępowania za złożenie określonych zeznań / wyjaśnień), a następnie do zastosowania i bezkrytycznego przedłużania aresztu wobec niewinnego Policjanta.

Początkowo całkowicie pomijano zgłaszane licznie przez obrońcę i podejrzanego wnioski dowodowe - w tym wniosek o badanie wariografem, czy pozyskanie informacji od niemieckiej Policji, które jak się okazało po ich rozpoznaniu przez Prokuraturę Krajową pozwoliły wykluczyć możliwość popełnienia zarzucanych podejrzanemu przestępstw i w konsekwencji doprowadziły do umorzenia postępowania. 

Uwagę  należy zwrócić na sposób potraktowania niewinnego, cieszącego się zaufaniem mieszkańców swojego miasta, znajomych Policjanta, ojca, syna,który opiekuje się swoją schorowaną matką, który długo pracował na swoje dobre imię i nie dał żadnego powodu, żeby poddawać je w wątpliwość.  Został zatrzymany przez  ok. 7 załóg antyterrorystycznych (w sumie ok. 38 Policjantów!). Podczas publicznego zatrzymania użyto granatów hukowo – dymnych, a także wybito mu wszystkie szyby samochodu. Nie dano wcześniej szansy na dobrowolne stawienie się, czy wyjaśnienie sprawy organom ścigania, mimo, że miesiąc wcześniej, ten sam Policjant, do sprawy pokrewnej, stawił się dobrowolnie, w wyznaczonym miejscu i czasie jako świadek, na telefoniczne wezwanie, składając zeznania. O powyższym miała pełną wiedzę Prokuratura, która miesiąc później zleciła „spektakularne zatrzymanie”, w centrum rodzinnej miejscowości niewinnego Policjanta (Gryfice).   

Sposób prowadzenia tego postępowania – do czasu przejęcia sprawy przez Wydział Zamiejscowy Prokuratury Krajowej, sposób traktowania podejrzanego (brak widzeń z osobami najbliższymi przez pierwsze 5 miesięcy, przez cały czas trwania aresztowania podejrzany nie mógł zobaczyć się z córką i bratem a nawet porozmawiać z nimi przez telefon), notoryczne naruszanie prawa do obrony, brak weryfikacji linii obrony, zatajanie części dowodów świadczących na korzyść), musi budzić i budzi  kategoryczny sprzeciw. Wskazuje na bezprawność takich działań – za które, niestety, najprawdopodobniej, zamiast bezpośrednio winnych – zapłaci Skarb Państwa.

Zespół Kancelarii – www.adwokat-tumielewicz.pl

Szczecin, dnia 10 stycznia 2019 r.

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Jeśli mają Państwo jakiekolwiek pytania i potrzebują porady prawnej, prosimy o kontakt z nami w celu umówienia wizyty.

Skontaktuj się z nami