wróć do aktualności

Dozór elektroniczny – SDE – System Dozoru Elektronicznego – dla kogo – kiedy – na jakich warunkach – przykłady, doświadczenie Kancelarii Adwokackiej Tumielewicz – co możemy dla Ciebie zrobić – nowe zasady dozoru elektronicznego - zapraszamy do lektury. 


Karę pozbawienia wolności można odbywać w Zakładzie Karnym, ale również w domy w ramach systemu dozoru elektronicznego.

Jaki są warunki dla SDE (System Dozoru Elektronicznego)

Po pierwsze, o zezwolenie na dozór elektroniczny (tzw. bransoletkę, areszt domowy) może ubiegać się ten  kto dostał karę nie wyższą niż jeden rok i sześć miesięcy (1.6) pozbawienia wolności. Chodzi o karę, sumę kar, nie zaś resztę kary pozostałej do odbycia. 


Ważne. Należy pamiętać, że o dozór elektroniczny należy występować od razu po uprawomocnieniu się wyroku. Obecnie Sądy nie wysyłają tzw. „biletów” z terminem do stawiennictwa w Zakładzie Karnym. Policja zwykle przychodzi kilka, kilkanaście dni po skazanych do domu – jak po Pana Wąsika i Kamińskiego, i na podstawie Nakazu doprowadzenia wydanego przez Sąd, Sekcje Wykonania, doprowadza Skazanego do odbycia kary pozbawienia wolności. Należy pamiętać, aby niezwłocznie wystąpić o wstrzymanie wykonania kary pozbawienia wolności. Nasza Kancelaria Adwokacka – Adwokat Szczecin - Adwokat Krzysztof Tumielewicz pomoże Państwu w kompleksowej obsłudze prawnej takiego zadania.


Pamiętamy – wyrok się uprawomocnia – natychmiast wniosek o wstrzymanie.

Wniosek o wstrzymanie wykonania kary pozbawienia wolności.

z praktyki Kancelarii - duży praces karny, Klient Kancelarii otrzymuje wyrok w Sądzie Okręgowym - 2 lata pozbawienia wolności. Kanclearia składa apelację karną - Sąd Apelacyjny zmienia zaskarżony wyrok, zmiania opis czynu, obniża wyrok do 1 roku i 6 miesięcy pozbawienia wolności. 

Natychmiast występujemy o wstrzymanie wykonania kary pozbawienia wolności - zarówno do Sądu Penitencjarnego właściwego do rozpoznania wniosku o SDE (Sąd Okręgowy w Gdańsku), a także do Sądu wykonawczego - czyli Sądu Okręgowego w Szczecinie. Co robią Sady ? wydają dwie sprzeczne decyzje. Jeden Sąd uwzględnia Nasz wniosek i wstrzymuje karę, drugi zaś odmawia wstrzymiania kary. Dlaczego ? Bo w Sądach jak kasynie .. 

Przykład 

III Ko 621/23
Sąd Okręgowy w Szczecinie
Data wpływu: 25.09.2023
Data zakończenia: 03.10.2023
ZAKOŃCZONA
Referent: SSO
Strony postępowania: Bartosz, Prokuratura Regionalna w Białymstoku, adw. Krzysztof Tumielewicz
Przedmiot sprawy: Wstrzymanie wykonania kary

Wzór

Postanowienie o wstrzymaniu wykonania kary

Sygn. akt III K 11/20
III Ko 621/23

P O S T A N O W I E N I E

Dnia 03 października 2023 roku

Sąd Okręgowy w Szczecinie w III Wydziale Karnym

Przewodniczący : SSO
po rozpoznaniu wniosku obrońcy skazanego w przedmiocie wstrzymania wykonania kary pozbawienia wolności wobec Bartosza
na podst. art. 9 § 3 i 4 kpk
p o s t a n a w i a

wstrzymać wykonanie kary pozbawienia wolności orzeczonej wobec Bartosza wyrokiem Sądu Okręgowego w Szczecinie z dnia 19 sierpnia 2022 roku sygn. akt III K 11/20, zmienionego wyrokiem Sądu Apelacyjnego w Szczecinie z dnia 18 września 2023 roku sygn. akt II AKa 21/23 do czasu prawomocnego rozpoznania wniosku obrońcy skazanego o udzielenie możliwości odbywania kary pozbawienia wolności w systemie dozoru elektronicznego.

U Z A S A D N I E N I E

21 września 2023 r. obrońca skazanego złożył wniosek o wstrzymanie wykonania kary pozbawienia wolności wobec Bartosza. Załączył jednocześnie odpis wniosku skierowanego do Sądu Okręgowego w Gdańsku o umożliwienie skazanemu odbycia kary w systemie dozoru elektronicznego.
Mając na uwadze powyższe do czasu rozpoznania wspomnianego wyżej wniosku, postanowiono jak w sentencji niniejszego postanowienia.

Ważne.

Aby uzyskać zgodę na dozór elektroniczny domownicy muszą wyrazić zgodę na odbywanie kary pozbawienia wolności w domu przez skazanego. Taką zgodę należy dołączyć do wniosku o dozór elektroniczny. Z dozoru elektroniczne nie mogą korzystać osoby skazane w ramach tzw. multirecydywy art. 64 § 2 k.k..

Warunki techniczne do dozoru elektronicznego - to: wystarczająca moc sygnału do i z odbiornika instalowanego na ręce lub nodze skazanego. Poglądowe zdjęcie w załączeniu. 

Kiedy dostaniemy zgodę Sądu na odbywanie kary pozbawienia wolności w ramach systemu dozoru elektronicznego ? Kiedy przekonamy Sąd, że cele kary pozbawienia wolności będą osiągnięte pomimo, że nie będzie ona odbywana w Zakładzie Karnym. W Sądach bywa różnie. Pokażemy to na dwóch skrajnych przykładach. 

Kolejny, przykład pierwszy – naszym zdaniem trudny do zrozumienia, ale walczymy dalej (stan na 14 stycznia 2024 r. Klient nadal na wolności). Mimo, że Klient przy pierwszej próbie otrzymania dozoru elektronicznego go nie dostał – wywalczyliśmy dla niego wstrzymanie wykonania kary - i  odroczenie wykonania kary z uwagi na trudną sytuacje rodzinną. Odczekamy wymagany okres (3 miesiące) i próbujemy po raz kolejny uzyskać dozór elektroniczny. Prawo karne, prawo karne wykonawcze daje różne możliwości na to, aby zawalczyć o nie pójście do Zakładu Karnego. W tym możliwości o charakterze międzypaństwowym, zezwoleniu na przekazanie kary pozbawienia wolności do odbycia do innego kraju, co niekiedy jest również dobrym kierunkiem, bowiem w wielu bardziej rozwiniętych krajach europejskich, jest wiele ciekawych możliwości na odbywanie kary pozbawienia wolności, niekoniecznie w podstarzałych, pamiętających "komunę" Zakładach Karnych w Polsce.

kolejny Przykład z praktyki Kancelarii Adwokackiej Tumielewicz

Skazany kwalifikujący się na dozór elektroniczny i zasługujący na uwzględnienie wniosku


V Kow 1831/23
Sąd Okręgowy w Szczecinie
Data wpływu: 26.07.2023
Data zakończenia: 04.09.2023
ZAKOŃCZONA
Referent:
Strony postępowania: adw. Krzysztof Tumielewicz, adw. Krzysztof Tumielewicz, Dawid
Przedmiot sprawy: System dozoru elektronicznego

Odmowa dozoru 


Sygn. akt V Kow 1831/23 el

P o s t a n o w i e n i e

Dnia 4 września 2023 r.

Sąd Okręgowy w Szczecinie w Wydziale V Penitencjarnym i Nadzoru nad Wykonywaniem Orzeczeń Karnych w składzie:
Przewodniczący:
Protokolant:

przy udziale Prokuratora Macieja
po rozpoznaniu w sprawie Dawida s.
skazanego z art. 59 ust. 1 ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii w zw. z art. 65 § 1 kk i innych
wniosku obrońcy skazanego z dnia 26 lipca 2023 r.
o udzielenie zezwolenia na wykonywanie kary pozbawienia wolności poza zakładem karnym w systemie dozoru elektronicznego
na podstawie art. 43la § 1 pkt 2 kkw oraz art. 43la § 2 kkw

p o s t a n a w i a:
nie uwzględnić wniosku obrońcy skazanego i odmówić udzielenia Dawidowi zezwolenia na wykonywanie kary łącznej 1 roku i 3 miesięcy pozbawienia wolności orzeczonej wyrokiem Sądu Rejonowego w Stargardzie Zamiejscowego Wydziału Karnego z siedzibą w Pyrzycach z dnia 18 lipca 2023 r. sprawie VII K 397/22 w systemie dozoru elektronicznego.

U z a s a d n i e n i e
Obrońca Dawida wniósł o udzielenie skazanemu zezwolenia na wykonywanie kary pozbawienia wolności w systemie dozoru elektronicznego wskazując, że spełnia on wymogi ustawowe, a natychmiastowe wykonanie kary może pociągnąć dla skazanego i jego rodziny nieodwracalne skutki.
Ocena okoliczności dotyczących dotychczasowego sposobu życia skazanego wskazuje, że nie ma podstaw do wnioskowania, że cele kary zostaną osiągnięte wobec skazanego przez jej odbywanie w systemie dozoru elektronicznego.
Dawid poza przedmiotową sprawą nie był karany. Jednakże popełnił przestępstwa z ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii, polegające na udzielaniu odpłatnie innym osobom środków odurzających, z czego uczynił sobie stałe źródło dochodu. Ta okoliczność świadczy o tym, że jest on sprawcą zdemoralizowanym. Przypisane przestępstwa skazany popełniał również w miejscu zamieszkania i w nieodległym czasie. Jego sytuacji życiowa była podobna jak obecnie; miał stałą pracę, rodzinę i te same zobowiązania finansowe. Nie powstrzymało go to przed popełnieniem poważnych przestępstw o szczególnie negatywnych skutkach społecznych.
Przeprowadzając wywiad środowiskowy kurator nie ustalił negatywnych informacji o skazanym. Skazany pracuje, mieszka z żoną i dziećmi. Jak już wskazano sytuacja ta nie zmieniła się od chwili popełniania przestępstw. Tym samym nie ma podstaw do przyjęcia, że odbywanie przez skazanego kary w systemie dozoru elektronicznego znacząco wpłynie na jego postawę życiową i będzie wystarczające do osiągnięcia celów kary.
Odwoływanie się do sytuacji rodzinnej i chęci prowadzenia niezmienionego trybu życia nie przekonuje o zasadności wniosku. Sytuacja rodzinna skazanego jest tożsama z czasem popełniania przestępstw, a przy tym nie jest przesłanką mającą wpływ na decyzję w przedmiocie zezwolenia na odbywanie kary w systemie dozoru elektronicznego. Można jedynie zwrócić uwagę, że żona skazanego pracuje i deklaruje dochody wyższe od osiąganych przez skazanego.
Mając na względzie wskazane okoliczności, Sąd nie uwzględnił wniosku obrońcy skazanego.

Postanowienie zostało utrzymane w mocy przez Sąd Apelacyjny w Szczecinie.

Obrona nie poddała się.

VII Ko 892/23
Sąd Rejonowy w Stargardzie
Data wpływu: 17.10.2023
Data zakończenia: 01.12.2023
ZAKOŃCZONA
Referent: Sędzia Sądu Rejonowego
Strony postępowania: Dawid, Prokuratura Okręgowa w Poznaniu Wydział 8 do spraw Wojskowych, Adw. Krzysztof Tumielewicz
Przedmiot sprawy: na podstawie art. 151 § 1 k.k.w. odroczyć wykonanie kary łącznej roku i 3 (trzech) miesięcy pozbawienia wolności orzeczonej wobec skazanego Dawida na mocy wyroku Sądu Rejonowego w Stargardzie, VII Zamiejscowego Wydziału Karnego w Pyrzycach z dnia 18 lipca 2023 r., sygn. akt VII K 397/22, na okres 3 (trzech) miesięcy od daty uprawomocnienia niniejszego postanowienia.

kolejny Przykład – zażalenie na odmowę SDE – Sąd Apelacyjny uwzględnienia zażalenie obrońcy i udziela zezwolenia na system dozoru elektronicznego.

II AKzw 1522/23
Sąd Apelacyjny w Szczecinie
Data wpływu: 04.12.2023
Data zakończenia: 09.01.2024
ZAKOŃCZONA
Referent: SSA
Strony postępowania: Mikołaj, adw. Krzysztof Tumielewicz, Prokuratura Regionalna
Przedmiot sprawy: nieuwzględnienia wniosku o zezwolenie na odbywanie kary pozbawienia wolności w systemie dozoru elektronicznego

Postanowienie Sądu Apelacyjnego
Sygn. akt II AKzw 1522/23

P O S T A N O W I E N I E
Dnia 9 stycznia 2024 r.

Sąd Apelacyjny w Szczecinie II Wydział Karny w składzie:
Przewodnicząca: SSA
Protokolant: Sekr. sądowy
przy udziale prokuratora Prokuratury Regionalnej w Szczecinie
po rozpoznaniu w sprawie Mikołaja
zażalenia wniesionego przez obrońcę skazanego
na postanowienie Sądu Okręgowego w Szczecinie
z dnia 20 listopada 2023 r., sygn. akt V Kow 2263/23 el
w przedmiocie odmowy udzielenia zezwolenia na odbywanie kary pozbawienia wolności poza zakładem karnym w systemie dozoru elektronicznego
na podstawie art. 437 § 2 k.p.k. w zw. z art. 1 § 2 k.k.w.

postanowił:

zmienić zaskarżone postanowienie w ten sposób, że:
1. na podstawie art. 43la § 1 k.k.w. udzielić skazanemu Mikołajowi .. zezwolenia na odbycie w systemie dozoru elektronicznego kary 6 (sześciu) miesięcy pozbawienia wolności, orzeczonej wyrokiem Sądu Rejonowego Szczecin Prawobrzeże i Zachód w Szczecinie z dnia 8 września 2023 r., sygn. akt VI K 735/22;
2. na podstawie art 43lh § 1 k.k.w. zobowiązać skazanego do pozostawania w miejscu stałego pobytu pod adresem:
3. na podstawie art. 43na pkt 1, 4 i 5 k.k.w. określić przedziały czasu w ciągu doby i poszczególnych dni tygodnia, w których skazany ma prawo oddalić się z miejsca stałego pobytu:
a) od poniedziałku do piątku - w godzinach od 8:00 do 20:00 w celu wykonywania pracy zawodowej i udziału w zajęciach na uczelni,
b) w soboty i niedziele - od godz. 8:00 do godz. 15:00 – w celu wykonywania pracy i korzystania z rekreacji,
4. na podstawie art. 43nb § 1 k.kw. w zw. z art. 72 § 1 pkt 4, 5, 7 i 8 k.k. nałożyć na skazanego obowiązki:
a) kontynuowania pracy zawodowej i nauki,
b) powstrzymywania się od zażywania wszelkich środków psychoaktywnych i kontaktowania się ze środowiskiem osób uzależnionych oraz handlujących narkotykami;
b) przestrzegania przepisów prawa oraz obowiązujących norm społecznych;
5. na podstawie art. 43lh § 1 pkt 1 k.k.w. ustalić, iż kontrolowanie zachowania skazanego w miejscu stałego pobytu polega na założeniu na nogę nadajnika, a w miejscu stałego pobytu stacjonarnego urządzenia rejestrującego;
6. na podstawie art. 43lh § 1 pkt 2 k.k.w. wyznaczyć skazanemu czas 24 godzin liczony od daty doręczenia niniejszego postanowienia, na zgłoszenie podmiotowi prowadzącemu centralę monitorowania, gotowości do zainstalowania nadajnika i elektronicznego urządzenia rejestrującego.

Uzasadnienie
(…)

Od stycznia 2023 roku rozszerzone zostaną możliwości uzyskania dozoru elektrycznego. Zmiana na korzyść skazanych. O dozór elektroniczny będą się mogły starać osoby, skazane na karę niższą niż 3 lata pozbawienia wolności, którym do zakończenia kary pozostało nie więcej niż pół roku.

Jakie warunki trzeba spełnić aby dostać dozór elektroniczny?

Kara do półtora roku pozbawienia wolności (1 rok i 6 miesięcy), albo kara do 3 lat pozbawienia wonności i wniosek na ostatnie 6 miesięcy kary pozbawienia wolności.

Kiedy jest szansa na dozór elektroniczny?

Kiedy nie jesteśmy tzw. wielokrotnym recydywą. W praktyce, kiedy Sąd uzna, że cele kary zostaną osiągnięte, w sytuacji kiedy będziemy kare odbywać w domu. W praktyce wtedy kiedy nie byliśmy w Zakładzie Karnym. Przynajmniej, niedawno. Bowiem skoro odbywaliśmy karę pozbawienia wolności w warunkach izolacyjnych, to może być trudno przekonać Sąd, że odbywanie kary w domu będzie powstrzyma Nas od wchodzenia w kolejny konflikt z prawem. Choć przekornie można by powiedzieć – Wysoki Sądzie, w Zakładzie Karnym nie ma mowy o resocjalizacji. W domu, z rodziną to zupełnie inna sprawa.

Jak odbywa się dozór elektroniczny ?

Odbywa się go w domu, i poza domem w przedziałach czasowych wskazanych przez Sąd. Odbywa się go tak, jak funkcjonuje większość z nas. Praca dom, rodzina, praca dom. Sąd Penitencjarny określa przedziały czasu w ciągu doby i poszczególnych dni tygodnia, w których skazany ma prawo oddalić się z miejsca stałego pobytu. Odbywanie kary w systemie dozoru elektronicznego polega na tym, że skazany ma obowiązek przebywać w mieszkaniu ustalonym przez sąd jako miejsce wykonywania kary. W przedziałach podanych przez Sąd może oddalać się z miejsca pobytu do pracy, kościoła, rekreacji.


Jakie warunki trzeba spełnić aby dostać dozór elektroniczny?


Podstawowym warunkiem dopuszczalności odbywania kary w systemie dozoru elektronicznego jest skazanie na karę pozbawienia wolności, w tym na zastępcze kary pozbawienia wolności, o ile ich wysokość lub suma nie przekracza jednego roku i sześciu miesięcy pozbawienia wolności (1 rok i 6 miesięcy)


Kiedy jest szansa na dozór elektroniczny ?

Kiedy nie jesteśmy wielokrotnie karani, kiedy dajemy rękojmie, że pomimo nie pójścia do Zakładu Karnego się zresocjalizujemy, kiedy mamy gdzie mieszkać, gdzie pracować, mamy wsparcie rodziny. Od stycznia 2023 r. system dozoru elektronicznego będzie można stosować też wobec skazanego na karę pozbawienia wolności w wymiarze niższym niż 3 lata i któremu do odbycia w zakładzie karnym pozostała część tej kary w wymiarze nie większym niż 6 miesięcy. W systemie dozoru elektronicznego odbywać można także zastępczą karę pozbawienia wolności za przestępstwo lub przestępstwo skarbowe lub karę pozbawienia wolności orzeczoną obok kary ograniczenia wolności za występek. 

Jak przekonać sąd do udzielenia zgody na dozór elektroniczny ?

Można to zrobić wykazując niski stopień demoralizacji skazanego, jego dotychczasowe zgodne z prawem zachowanie. Możemy wspierać wniosek pozytywnym wywiadem kuratorskim, poparciem rodziny, opinią od pracodawcy, promesą zatrudnienia.


Ile trwa sprawa o dozór elektroniczny?

Starając się o dozór elektroniczny, składając wniosek o SDE – należy pamiętać o złożeniu wniosku o wstrzymanie wykonania kary pozbawienia wolności. Wtedy czas rozpoznania wniosku nie ma dla Nas większego znaczenia. Procedura wygląda tak. Składamy wniosek o dozór elektroniczny. Ważne, aby nie miał żadnych braków. Sąd zleca badanie techniczne miejsca w którym mamy odbywać karę. Czy jest sygnał GSM. Zleca wywiad kuratora. Ściąga akta sprawy karnej za którą zostaliśmy skazani. Wyznacza termin posiedzenia w Sądzie. Warto aby skazany pofatygował się osobiście na termin posiedzenia. Złożenie wniosku o wykonywanie kary w systemie dozoru elektronicznego nie wymaga uiszczenia opłaty sądowej. Biuro Dozoru Elektronicznego jest odpowiedzialne w zakresie merytorycznym i technicznym za funkcjonowanie systemu dozoru elektronicznego. Dozór elektroniczny umożliwia skazanym, którzy spełniają ustawowe przesłanki do SDE, odbycie kary pozbawienia wolności w domu. Dozór elektroniczny nowoczesny system wykonywania kary pozbawienia wolności. Odbycie kary pozbawienia wolności w systemie dozoru elektronicznego umożliwia odbywanie kary pozbawienia wolności w miejscu zamieszkania przez osobę skazaną.

Kancelaria Adwokacka Tumielewicz - Adwokat Adwokaci Szczecin 

www.adwokat-tumielewicz.pl

www.adwokaciszczecin.pl

 

 

 

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Jeśli mają Państwo jakiekolwiek pytania i potrzebują porady prawnej, prosimy o kontakt z nami w celu umówienia wizyty.

Skontaktuj się z nami