wróć do zakresu usług

Spadki, dziedziczenie, prawo spadkowe

PRAWO SPADKOWE

Adwokaci z Kancelaria Adwokacka Tumielewicz, adwokat Maria Tumielewicz, adwokat Sandra Wylegała, adwokat Alicja Krzyśko – Makulska specjalizują się w sprawach z zakresu prawa spadkowego – Adwokat Szczecin – Prawo spadkowe, sprawy spadkowe, przyjęcie odrzucenie spadku. 

Nasza Kancelaria Adwokacka prowadzi miedzy innymi sprawy z zakresu prawa spadkowego – w tym sprawy o:

stwierdzenie nabycia spadku, dział spadku, sprawy o zachowek, odrzucenie spadku, przyjęcie spadku, zgoda na odrzucenie spadku, dział spadku ze zniesieniem współwłasności, sprawy o zachowek

Czym jest prawo spadkowe

Prawo spadkowe jest jedną z tych dziedzin prawa, z którą niestety większość z Nas będzie musiała się zmierzyć.

Po śmierci osoby najbliższej, często nie myślimy o konsekwencjach prawnych dziedziczenia. Należy jednak pamiętać, że spadek to nie tylko aktywa, oszczędności, nieruchomości, samochód, biżuteria, ale również zobowiązania i długi niespłacone kredyty, pożyczki, zaległości podatkowe, zobowiązania wobec osób trzecich.
Zainteresowanie sytuacją majątkową spadkodawcy umożliwia podjęcie przez spadkobiercę słusznej decyzji o przyjęciu albo odrzuceniu spadku.
Pomoc prawna w zakresie prawa spadkowego obejmuje sprawy na etapie przedsądowym, sądowym oraz egzekucyjnym, a także ewentualne mediacje, ugodowe załatwienia spraw.

Najczęstsze sprawy z zakresu prawa spadkowego, które prowadzą Adwokaci z naszej Kancelarii, to:

- stwierdzenie nabycia spadku na podstawie ustawy albo testamentu,
- zachowek,
- uchylenie aktu poświadczenia dziedziczenia,
- uchylenia albo zmiana postanowienia o stwierdzeniu nabycia spadku,
- uchylenie się od skutków prawnych oświadczenia o przyjęciu lub odrzuceniu spadku,
- dział spadku.

Zajmujemy się udzielaniem porad prawnych, przygotowywaniem pism procesowych i przedprocesowych, opracowywaniem opinii prawnych oraz reprezentowaniem klientów przed sądami, na wszystkich etapach, we wszystkich instancjach, z Sądem Najwyższym włacznie.

Jeśli potrzebujecie Państwo pomocy prawnej to zapraszamy do kontaktu z Adwokatem z Naszej Kancelarii – 91 820 51 57, ew. 602 100 679, ew. adwokat@tumielewicz.pl

Prawo spadkowe – oświadczenie o przyjęciu albo odrzuceniu spadku

Oświadczenie o przyjęciu albo o odrzuceniu spadku może być złożone w ciągu 6 miesięcy od dnia, w którym spadkobierca dowiedział się o swoim powołaniu do spadku. Brak oświadczenia spadkobiercy tym terminie jest jednoznaczny z przyjęciem spadku z dobrodziejstwem inwentarza. Oświadczenie można złożyć przed sądem albo przed notariuszem.

Przyjęcie spadku z dobrodziejstwem inwentarza oznacza ograniczenia odpowiedzialności za długi spadkowe do wartości ustalonego w wykazie inwentarza albo spisie inwentarza stanu czynnego spadku.

Prawo spadkowe – stwierdzenie nabycia spadku

Dokumentem potwierdzającym nabycia spadku jest postanowienie o stwierdzeniu nabycia spadku wydane przez sąd albo akt poświadczenia dziedziczenia sporządzony przez notariusza. W celu przygotowania wniosku o stwierdzenie nabycia spadku, zachęcamy do skorzystania z pomocy naszej Kancelarii Adwokackiej Tumielewicz z siedzibami w Szczecinie, Poznaniu, Gorzowie Wlkp. – 91 820 51 57.

Prawo spadkowe – do jakiego Sądu w Szczecinie należy złożyć wniosek o stwierdzenie nabycia spadku ?

Sprawy o stwierdzenie nabycia spadku należą do właściwości sądów rejonowych. Wniosek należy włożyć do sądu ostatniego miejsca zwykłego pobytu spadkodawcy. Jeżeli miejsca zwykłego pobytu w Polsce nie da się ustalić, właściwy jest sąd miejsca, w którym znajduje się majątek spadkowy lub jego część.

W Szczecinie znajdują się dwa sądy rejonowe. Każdy z nich jest właściwy miejscowo do rozpoznania spraw dla części miasta w granicach ustalonych dla poszczególnych ulic.

Prawo spadkowe – jakie dokumenty dołączyć do wniosku o stwierdzenie nabycia spadku?

Przede wszystkim należy dołączyć akt zgony spadkodawcy. Jeśli spadkodawca sporządził testament to trzeba go złożyć w sądzie albo wskazać u kogo znajduje się testament. Ponadto w przypadku dziedziczenia ustawowego trzeba dołączyć dokumenty potwierdzające więzy rodzinne ze spadkodawcą, w tym odpis aktu małżeństwa, odpis aktu urodzenia.
Prawo spadkowe –zachowek – co to ?

Zachowek ma na celu ochronę najbliższej rodziny spadkodawcy. Jeżeli uprawniony nie otrzymał zachowku bądź w postaci uczynionej przez spadkodawcę darowizny, bądź w postaci powołania do spadku, bądź w postaci zapisu, przysługuje mu przeciwko spadkobiercy roszczenie o zapłatę sumy pieniężnej potrzebnej do pokrycia zachowku albo do jego uzupełnienia.

Prawo spadkowe –zachowek – komu przysługuje ?


Zachowek należy się zstępnym, czyli dzieciom, wnukom, itd., małżonkowi oraz rodzicom spadkodawcy, którzy byliby powołani do spadku z ustawy.

Jeżeli uprawniony jest trwale niezdolny do pracy albo jeżeli uprawniony zstępny jest małoletni powinien otrzymać dwie trzecie wartości udziału spadkowego, który by mu przypadał przy dziedziczeniu ustawowym, w innych zaś wypadkach – połowę wartości tego udziału.

Jeśli będziecie Państwo chcieli dowiedzieć się - Ile kosztuje adwokat w sprawie spadkowej ? zapraszamy do kontaktu. Średni koszt konsultacji w Naszej Kancelarii to kwota 300/400 zł brutto. Czy adwokat jest potrzebny w sprawie spadkowej ? Napewno warto się przynajmniej skonsultować. A czy dalej będzie potrzebny Adwokat ? To zależy. Ile trzeba zapłacić za adwokata ? Za poprowadzenie nieskomplikowanej sprawy spadkowej, trzeba będzie w naszej Kancelarii zapłacić kwotę od ok 3.000 zł netto.  

Czy sprawy spadkowe można załatwić u notariusza ? Tak. Jeśli strony są co do zasady zgodne, można część spraw spadkowych załatwić u Notariusza.